• 2013-11-28

Michał Torzecki – pop art w nowej odsłonie

Od 29 listopada w Galerii Mysiej 3 w Warszawie będzie można oglądać jedyną w Polsce wystawę Michała Torzeckiego na temat memów.

Michał Torzecki, „More cat” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Michał Torzecki, „More cat” (źródło: materiały prasowe organizatora)

MeMe to tytuł najnowszego projektu Michała Torzeckiego, którego prezentacja odbędzie się w Galerii Mysia 3, 29 listopada br. Artysta tym razem przygotował cykl czarno-białych prac, stanowiących nowe, świeże spojrzenie na sztukę pop art. Duże olejne formaty przedstawiają współczesnych bohaterów masowej wyobraźni oraz memy, które w ostatnich latach zdominowały internetowe życie społeczne i towarzyskie.

Skłonność do refleksji oraz wyłapywanie najnowszych trendów to cechy, które nakierowały Michała Torzeckiego na konceptualne tory i sprawiły, że pokusił się on o podjęcie tematu kultury memowej. Kombinacja memów, czyli popularnych obrazków, którymi ludzie posługują się w wirtualnej przestrzeni, z popularnymi frazesami (również memami), zaproponowana przez Torzeckiego tworzy zaskakującą narrację, wielowymiarową wypowiedź i skłania do refleksji. Autor punktuje, komentuje i prowokuje, używając memów jako narzędzia.

Michał Torzecki to młody, niezwykle utalentowany artysta. Tuż przed stanem wojennym wyemigrował wraz z rodzicami do USA, gdzie przez pierwsze 20 lat życia wychowywał się w Nowym Jorku, Chicago i Los Angeles. Po powrocie do Polski ukończył Europejską Akademię Sztuk na Wydziale Malarstwa. W 2007 roku obronił dyplom w Pracowni prof. Franciszka Starowieyskiego. Zaraz po obronie został asystentem profesora i pracował z nim aż do śmierci mistrza. Swoje prace wystawiał w Warszawie, Krakowie, Londynie i Nowym Jorku. Jest jednym z twórców Pracowni Wschodniej na warszawskiej Pradze, na co dzień zajmuje się także didżejowaniem i promocją kultury.

Michał zdobywał doświadczenie, biorąc udział w wielu prestiżowych projektach, między innymi pracował nad serią rzeźb Magdaleny Abakanowicz w Filadelfii oraz był członkiem pięcioosobowego zespołu instalującego rzeźbę zaprojektowaną przez Franka Gehry dla Instytutu Genetyki Uniwersytetu Princeton im. Carla A. Ichana. Pierwsza indywidualna wystawa, zatytułowana Zoo, przedstawiała rysy psychologiczne kilkudziesięciu zwierząt z warszawskiego ogrodu zoologicznego. Kolejna wystawa to Works in Progress. Był to wspólny projekt wraz z fotografem Błażejem Żuławskim, którzy swoimi pracami portretowali współczesne młode pokolenie. Artysta brał udział także w wystawach zbiorowych w 2012 – Artyści Pracowni Wschodniej, Bocheńska Gallery Warszawa, 2011 – AAF Londyn, Battersea Park, 2011 – Cats&Dogs, Unit24 London i 2010 – AAF Nowy Jork.

Michał Torzecki, MeMe
Wernisaż: 29 listopada 2013 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 2 grudnia 2013 roku
Galeria Mysia 3 w Warszawie

Dodaj komentarz