• 2013-11-28

Dni Filmowe LUX we Wrocławiu

Od 3 do 5 grudnia we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty będzie można zobaczyć trzy finałowe produkcje nominowane do Nagrody Filmowej Parlamentu Europejskiego LUX.

Nagrody Filmowa Parlamentu Europejskiego LUX, logo (źródło: materiały prasowe)

Nagrody Filmowa Parlamentu Europejskiego LUX, logo (źródło: materiały prasowe)

W ramach tegorocznego przeglądu filmów nominowanych do nagrody LUX zobaczymy epicką opowieść Clio Barnarda Olbrzym-samolub, będącą swoistą bajką o chłopcach żyjących na marginesie społeczności lokalnej, Miele, którego bohaterka potajemnie pomaga nieuleczalnie chorym odejść z tego świata podając śmiertelne dawki leków. Ostatnim z prezentowanych filmów będzie W kręgu miłości, w reżyserii Feliksa van Groeningena. To filmowe losy dwóch skrajnie różnych ludzi zakochanych w sobie, przeplatające się z walką o życie ich córki.

LUX to nagroda Parlamentu Europejskiego, przyznawana od sześciu lat, promująca wyróżniające się europejskie produkcje filmowe. Nagradzane filmy ukazują bogactwo i różnorodność kultur zjednoczonej Europy. Prezentacje finałowych filmów odbywają się na przełomie jesieni i zimy we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej. Napisy dialogowe, dostępne we wszystkich 24 językach urzędowych Unii są częścią Nagrody ufundowanej przez Parlament Europejski.

Repertuar pokazu filmów nominowanych do Nagrody Filmowej Parlamentu Europejskiego LUX w Kinie Nowe Horyzonty:

 • 3 grudnia, godz. 19.00
  W kręgu miłości, reż. Felix van Groeningen, Belgia 2012, 113 min
  Film W kręgu miłości to miłosna historia Elise i Didera, którzy przeżywają miłość od pierwszego wejrzenia, mimo dzielących ich różnic. Ona prowadzi salon tatuażu, on gra na banjo. On mówi, ona słucha. On jest zagorzałym ateistą, a jednocześnie naiwnym romantykiem. Ona ma wytatuowany krzyż na szyi, choć twardo stąpa po ziemi. Ich sytuacja zmienia się po narodzinach córeczki Maybelle, która w wieku sześciu lat zapada na ciężką chorobę. Bohaterowie reagują na tę sytuację w odmienny sposób. Jednak miłość do dziecka nie pozostawia im wyboru: będą musieli wspólnie walczyć o życie córki. Film otrzymał specjalną nagrodę publiczności na tegorocznym festiwalu filmowym w Berlinie.
 •  4 grudnia, godz. 19.00
  Olbrzym-samolub, reż. Clio Barnard, Wielka Brytania 2013, 93 min
  Bajka zaszyta we współczesności. Wyjątkowa opowieść o 14-letnim Arborze i jego najlepszym przyjacielu Swiftym. Chłopcy zostają relegowani ze szkoły i żyją na marginesie społeczności lokalnej. Poznają Kittena, handlarza złomem. Wspólnie zaczynają dla niego pracować, używając do zbierania złomu konia z wozem. Tworzą zgrany zespół: Swifty ma naturalny talent do zajmowania się końmi, a Arbor żyłkę biznesową i łatwość wysławiania się. Jednak, gdy Arbor podejmuje rywalizację z Kittenem, budzi się w nim zachłanność i brutalność. Napięte relacje prowadzą do tragicznego zdarzenia, które zmieni wszystko w sposób nieodwracalny.
 • 5 grudnia, godz. 19.00
  Miele, reż. Valeria Golino, Włochy/Francja 2013, 100 min
  Irene żyje samotnie w izolacji społecznej. Potajemnie pomaga nieuleczalnie chorym odejść z tego świata podając śmiertelne dawki leków. Pewnego dnia dostarcza je nowemu pacjentowi, po to by chwilę później odkryć, że ten jest zupełnie zdrowy. Kobieta zrobi wszystko, aby nie być odpowiedzialną za jego śmierć. Od tej chwili Irene i Grimaldi wbrew sobie tkwią w napiętej i nietypowej relacji, która na zawsze odmieni życie bohaterki filmu.

Dyskusje po projekcjach filmów we Wrocławiu będzie prowadzić krytyk filmowy i dziennikarz, redaktor Jan Pelczar. Do udziału w debacie zaproszeni zostali posłowie do Parlamentu Europejskiego, przedstawiciele świata kultury, filmu i mediów.

Wstęp na projekcje jest bezpłatny. Wejściówki na pokazy połączone z debatą można odbierać już od 27 listopada w kasie Kina Nowe Horyzonty.

Nagroda Filmowa Parlamentu Europejskiego LUX
Od 3 do 5 grudnia 2013 r.
Kino Nowe Horyzonty we Wrocławiu

Dodaj komentarz