• 2013-11-28

Litera i Film w Kinie KC

29 listopada o godzinie 18.00 w Kinie KC w Warszawie rusza cykl Litera i Film poświęcony filmom i literaturze.

„Litera i Film” Kino KC w Warszawie, plakat (źródło: materiały prasowe)

„Litera i Film” Kino KC w Warszawie, plakat (źródło: materiały prasowe)

Wydarzenie zainicjuje prezentacja książki Patricka Leigh Fermora Mani. Wędrówki po Peloponezie oraz projekcja filmu Operacja generał, reż. Emeric Pressburger. Spotkania poprowadzi zastępca redaktora naczelnego Zeszytów Literackich Marek Zagańczyk.

Operacja generał, ( reż. Emeric Pressburger, Michael Powell, Wielka Brytania 1957 r.) dzieje się na okupowanej przez Niemcy Krecie, wiosną 1944 roku. Grupa brytyjskich oficerów z majorem Patrickiem Leigh Fermorem (Dirk Bogarde) przy współpracy z lokalnymi partyzantami, dostaje zadanie porwania Heinricha Kreipe (Marius Goring), niemieckiego generała dowodzącego wojskami okupanta. Kreipe zostaje uprowadzony i uwięziony nieopodal zatoki po drugiej stronie wyspy. Czy Brytyjczykom uda się przechytrzyć Niemców i wywieźć generała do Kairu?

Mani. Wędrówki po Peloponezie to książka Patricka Leigh Fermora poświęcona greckiemu półwyspowi Mani. Położony na południu Peloponezu, odcięty od reszty Grecji górami Tajgetu, wciąż trudno dostępny dla podróżnych, jest wyjątkowym obszarem, gdzie historia  – zarówno antyczna, jak i średniowieczna – splata się ze współczesnością. Leigh Fermor, który swoją pierwszą podróż z Londynu do Konstantynopola odbył pieszo w latach trzydziestych, stał się wzorem dla pisarzy, takich jak Bruce Chatwin czy Paul Theroux. Jego książki, należą do klasyki literatury podróżniczej. Na Zachodzie ukazał się właśnie trzeci tom jego wspomnień i od razu znalazł się na liście podróżniczych bestsellerów. Książki Patricka Leigh Fermora wyznaczają hierarchię gatunku. Ich autor został uhonorowany najwyższymi brytyjskimi i greckimi odznaczeniami, a także tytułem szlacheckim. Był również bohaterem II wojny światowej, postacią ważną dla greckiego ruchu oporu, barwną osobowością znaną i podziwianą na świecie. Jego dom na Mani stał się miejscem pielgrzymek miłośników podróży i literatury. Najwyższy czas przyswoić go także polskiemu czytelnikowi.

Kolejne spotkanie z cyklu Litera i Film zostanie poświęcone Wagnerowi i odbędzie się 20 grudnia o godz. 18:00 w Kinie KC. Spotkanie poprowadzi Tadeusz Sobolewski.

Litera i Film
29 listopada 2013 r., o godz. 18.00
Kino KC w Warszawie

Dodaj komentarz