• 2013-11-27

Robert Maciejuk i Honza Zamojski w górę i dół

Od 29 listopada w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie będzie można oglądać wystawę prac Roberta Maciejuka i Honzy Zamojskiego pt. Góra i dół.

Robert Maciejuk, Honza Zamojski, „Góra i dół / Above and Below”, Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki / Zachęta — National Gallery of Art, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Robert Maciejuk, Honza Zamojski, „Góra i dół / Above and Below”, Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki / Zachęta — National Gallery of Art, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Roberta Maciejuka i Honzy Zamojskiego Góra i dół jest kulminacyjnym punktem ich wieloletniej współpracy i przyjaźni. Ostatnio wspólnie zrobili książkę Wazony, Honza był też dwukrotnie kuratorem wystaw Roberta w Galerii Starter. W Zachęcie po raz pierwszy ich prace złożą się na jedną wystawę.

Obu artystów mimo różnic formalnych więcej łączy niż dzieli. Poczucie humoru oraz spora doza autoironii pozwalają im zdystansować się wobec własnej twórczości, jak i bez kompleksów i oporów żerować na cudzej. Obaj sięgają po proste środki wyrazu, poruszając się pomiędzy tym, co racjonalne, prawdopodobne i prawdziwe, a tym, co emocjonalne, sentymentalne i religijne. Wątpliwości stają się dla nich katalizatorem tworzenia.

Na wystawie prezentowane są przeważnie prace nowe, nigdy wcześniej nie pokazywane publicznie. Od wielkoformatowych rysunków i obrazów olejnych, przez formy w przestrzeni, aż po artystyczną książkę obu twórców, do której zaprosili krytyka sztuki Andrzeja Kostołowskiego. Rozpiętość formalna w realizacjach Maciejuka i Zamojskiego jest spora, jednak powracające motywy spajają w całość wieloelementową instalację. To rodzaj prowadzonego z szacunkiem wobec siebie nawzajem krytycznego dialogu z tradycją — ale też i przyjacielskiej dyskusji.

Współpraca ze strony Zachęty: Katarzyna Kołodziej

Robert Maciejuk, Honza Zamojski, Góra i dół
Wernisaż: 29 listopada 2013 roku
Wystawa potrwa do 16 lutego 2014 roku
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
Plac Małachowskiego 3
Warszawa

Dodaj komentarz