• 2013-11-27

Michał Stonawski – Still Leben w Magazynie Kultury

Od 3 grudnia w Magazynie Kultury w Krakowie będzie można oglądać wystawę prac Michała Stonawskiego pt. Stil Leben.

Michał Stonawski, „Szafa”, 2x65x40 cm, 45x45 cm, olej na płótnie, 2009 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Michał Stonawski, „Szafa”, 2x65x40 cm, 45x45 cm, olej na płótnie, 2009 (źródło: materiały prasowe organizatora)

„(…) Twórczość Michała to mikroświat na ogromnych obrazach. Artysta zajmuje się studium powierzchni blachy, drewna, spękanej emalii i rdzy. Minimalistyczne, zdyscyplinowane obrazy są rodzajem hołdu złożonego zwykłym przedmiotom.

(…) Michał zmusza nas do zwrócenia uwagi na powszedniość, wskrzesza ją – lecz to nie wszystko. Ukazanie tej codziennej, najbardziej spranej i zwietrzałej rzeczywistości, więcej, wykorzystanie jej iluzji do zaburzenia postrzegania naszego najbliższego świata wytrąca z równowagi i poczucia bezpieczeństwa. (…) Malarstwo Michała prezentuje spojrzenie z bardzo z bliska. Jest on fachowcem, przede wszystkim malarzem, lecz bywa także murarzem, konstruktorem blacharzem elektrykiem i cieślą. (…)

Michał przyniósł kiedyś do pracowni skrzynkę na listy, taką starą kamieniczną, skonstruował i namalował taką samą, zardzewiałe i odrapane blaszane pudło dla samotnych, do czekania na list. Później przytargał kawał falistej blachy, postawił obok płótna, patrzył i malował, długo i mozolnie, plamka po plamce. Malarstwo prawdziwie kosmicznej materii odnalezione w ocynkowanej powierzchni. Powstały ogromne, surowe i zimne blacho-obrazy, szare eminencje zachwytu.

Malarstwo Michała istnieje w nieistnieniu, to taka malarska mimikra. Im bardziej doskonałe i spełnione, tym mniej widać, że jest malarstwem. Lecz różnica między realnym i namalowanym nie może zniknąć całkowicie, powinna zostać, bo to właśnie ta różnica jest tu ważna. Jednak im będzie mniejsza tym silniej będzie oddziaływać. Te obrazy nie są atrapą zwykłej rzeczywistości, lecz jej nobilitacją. Przeniesieniem ze świata przedmiotów użytkowych w świat przedmiotów doświadczanych. (…)

Rafał Borcz

Michał Stonawski (1984) w latach 2004-2010 studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuki Pięknych w Krakowie. W 2007 roku był laureatem stypendium im. Prof. Jana Szancenbacha. W 2010 roku otrzymał dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Leszka Misiaka. Obecnie student trzeciego roku stacjonarnych studiów doktoranckich na ASP w Krakowie. Uczestniczył w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą.

Kurator: Katarzyna Kowalska

Michał Stonawski, Still Leben
Wernisaż: 3 grudnia 2013 roku, godz. 20.00
Wystawa potrwa do 14 stycznia 2014 roku
Magazyn Kultury
ul. Józefa 17 (Kolanko No 6)
Kraków

Dodaj komentarz