• 2013-11-27

Józef Kotlarczyk monograficznie w toruńskim Ratuszu Staromiejskim

Od 30 listopada w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu będzie można oglądać wystawę monograficzną pt. Józef Kotlarczyk (1922–1994) – malarstwo, rysunek grafika.

Józef Kotlarczyk, „Pejzaż 276 Zygmusiowi”, olej, 1976 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Józef Kotlarczyk, „Pejzaż 276 Zygmusiowi”, olej, 1976 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa monograficzna Józefa Kotlarczyka pt. Józef Kotlarczyk (1922–1994) – malarstwo, rysunek grafika to kolejna z cyklu prezentacja osobowości artystycznych Torunia i regionu, zasłużonych dla lokalnego środowiska kulturalnego i naukowego.

W roku 2012 minęła 90. rocznica urodzin Józefa Kotlarczyka, a w 2014 roku, podczas trwania wystawy, upłynie 20 lat od jego śmierci. Twórczość artystyczna Józefa Kotlarczyka do tej pory nie została zaprezentowana widzom w formie wystawy monograficznej i nie doczekała się szerszego opracowania. Artysta przez długie lata należał do grona najważniejszych twórców toruńskiego środowiska artystycznego, a zarazem był pracownikiem Zakładu Rysunku na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. Był malarzem, grafikiem, projektantem grafiki użytkowej i twórcą ilustracji książkowych. Józef Kotlarczyk, podobnie jak jego brat Zygmunt, również artysta, należał do Grupy Toruńskiej.

W działalności artystycznej interesowały go zagadnienia związane z architekturą oraz światłem. Tworzył abstrakcyjne kompozycje – linearne, harmonijne, zrytmizowane grafiki i rysunki piórkiem oraz obrazy olejne, w których operował paletą wysmakowanych kolorystycznie plam barwnych, często skontrastowanych z czernią.

Na wystawie można obejrzeć ponad 100 jego prac. Są wśród nich nie tylko obrazy olejne, rysunki i grafiki, ale także ilustracje do książek, bądź do programów Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Prezentowane są prace artysty ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu, z kolekcji Zbiorów Specjalnych Biblioteki UMK w Toruniu, z Muzeum im. ks. Władysława Łęgi w Grudziądzu, a także obrazy, rysunki i grafiki od osób prywatnych, w tym od członków rodziny. Wystawie towarzyszy bogato ilustrowany katalog, który jest pierwszym tak obszernym opracowaniem życia i twórczości artysty. Cieszymy się, że po wielu latach możemy przypomnieć szerokiej publiczności dorobek tego artysty.

Agata Rissmann, kurator wystawy

Józef Kotlarczyk (1922–1994) – malarstwo, rysunek grafika
Wernisaż: 29 listopada 2013 roku, godz. 17.00
Wystawa potrwa do 16 lutego 2014 roku
Ratusz Staromiejski, Galeria Wystaw Czasowych, II p.
Toruń

Dodaj komentarz