• 2013-11-27

III Salon Ciekawej Książki: o wizualnej stronie książki dla dzieci

Warsztaty dla dzieci, spotkania dla rodziców, nauczycieli i bibliotekarzy, wystawy, prezentacje – Stowarzyszenie Kamienica 56 wraz z Poza Rozkładem podczas III Salonu Ciekawej Książki w Łodzi udowodnią, że duża sztuka jest także dla małych.

„Dokąd iść?” – plakat (źródło: materiały prasowe)

„Dokąd iść?” – plakat (źródło: materiały prasowe)

Podobno wszyscy wiedzą, że ludzki zmysł wzroku jest bardziej niezawodny niż słuch i zdają sobie sprawę ze znaczenia obrazów w komunikacji społecznej. Dlaczego więc nie docenia się tego, co widać w książce dla dzieci? Czy lektury szkolne mogą uczyć krytycznej oceny przekazu wizualnego? Czy tylko język jest nośnikiem kultury?

O tym i wielu innych sprawach związanych z możliwościami książki dla dzieci będzie można porozmawiać podczas III Salonu Ciekawej Książki w Łodzi, który potrwa od 29 listopada do 1 grudnia.

Dzieci, rodziców, nauczycieli, bibliotekarzy organizatorzy zapraszają do:

  • Przestrzeni warsztatowej

Którędy iść? O odkrywaniu nowego i poznawaniu tego, co dookoła…

Co może oznaczać pytanie Dokąd iść?, czym jest mapa i po co towarzyszy człowiekowi od bardzo dawna? Jak zapisać naszą wiedzę o świecie, gdzie szukać rozwiązania tajemnic i jakie wskazówki może kryć wyklejka książki? Zapraszamy na spotkanie z niezwykłą książką – Dokąd iść? Mapy mówią do nas (tekst: Heekyoung Kim, ilustracje: Krystyna Lipka-Sztarbałło, Wydawnictwo Entliczek, 2012) i warsztaty mu towarzyszące.

Terminy: 30 listopada (sobota), godz. 11.00, 13.00, 15.00; 1 grudnia (niedziela), godz. 11.00, 13.00, 15.00.

  • Przestrzeni Sztuka Książki

Dokąd iść? Wystawa prac Krystyny Lipki-Sztarbałło

Wystawa z cyklu Mistrz ilustracji poświęcona jest niezwykłej postaci. Krystyna Lipka-Sztarbałło to nie tylko utalentowana, ceniona w świecie polska ilustratorka o rozpoznawalnym warsztacie, ale również osoba szczególnie dla polskiego ilustratorstwa i edytorstwa zasłużona. Jej wieloletnia działalność na rzecz jakości książki dla dzieci, a także na rzecz rangi zawodu twórcy obrazu, ilustratora, jest nie do przecenienia.

  • Przestrzeni edukacyjnej

Spotkania: Widzieć więcej. O możliwościach książki obrazowej w ramach projektu Patrz, jak czytasz. Ilustracje. Przestrzeń edukacyjna poświęcona książce dla dzieci obejmie spotkania pomyślane jako miejsce wymiany doświadczeń i pomysłów na to, czym książka dla dziecka może być w edukacji, jakie znaczenia może wnosić jej forma oraz jaką wartość ma obraz oraz narracja wizualna.

Widzieć więcej. Książka obrazowa metodą na radosne obcowanie z kulturą w szkole?
29 listopada (piątek), godz. 15.00–16.00, Anna Mrozińska

Czy książka obrazowa – najbardziej dostępny tekst kultury – może być lekturą szkolną? Co zyskuje szkoła otwarta na wartość współczesnej książki, którą można mierzyć nie tylko w słowach, ale i w obrazie? Jak wykorzystywać to narzędzie wychowania aktywnego uczestnika kultury – zadającego pytania i myślącego, samodzielnego i otwartego na sztukę człowieka?

O partnerstwie, edukacji i książkach obrazkowych
30 listopada (sobota), godz. 10.30–13.00, 10.30–11.30, Krystyna Lipka-Sztarbałło

Jak myśleć o dziecku jako pełnoprawnym odbiorcy i wspierać je w nabywaniu kompetencji wizualnych? Na ilu poziomach znaczeń funkcjonuje obrazkowa książka edukacyjna? Jak może uczyć krytycznego funkcjonowania we współczesnej kulturze mediów i co może oferować dorosłemu?

Tu w ogóle nie ma treści! czyli o dolach i niedolach książki bez słów
11.40 – 13.00, Paweł Pawlak

Próba spojrzenia na książkę, w której przekaz niesiony jest przez obraz i formę. Geneza, koncepcja, realizacja i recepcja Czarostatków i parodziejów (tekst i ilustracje: Paweł Pawlak, wydawnictwo Tatarak, 2012), książki, która chciała wyzwolić się od tekstu.

III Salon Ciekawej Książki
Od 29 listopada do 1 grudnia 2013 roku
Tereny targowe: Centralne Muzeum Włókiennictwa
Łódź, ul. Piotrkowska 282

Dodaj komentarz