• 2013-11-26

Miastoprojekcje w IKM: Blokada

4 grudnia o godz. 19.00 w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku, w ramach cyklu Miastoprojekcje, odbędzie się pokaz filmu Blokada w reżyserii Siergieja Łoźnicy.

Miastoprojekcje w Instytucie Kultury Miejskiej (źródło: materiały prasowe organizatora)

Miastoprojekcje w Instytucie Kultury Miejskiej (źródło: materiały prasowe organizatora)

Instytut Kultury Miejskiej kontynuuje cykl filmowy Miastoprojekcje, którego głównymi bohaterami są miasta. Po inicjującej całość Tajemnicy Sagrady organizatorzy zapraszają 4 grudnia o godz. 19.00 do sieni IKM na film Blokada wybitnego, nagradzanego na całym święcie, rosyjskiego reżysera Siergieja Łoźnicy. Gospodarzem spotkań jest wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego – dr Hubert Bilewicz, a jego gościem na najbliższej projekcji będzie Marcin Borchardt – reżyser, scenarzysta, dziennikarz, autor filmów dokumentalnych i programów telewizyjnych, wykładowca Gdyńskiej Szkoły Filmowej.

Miastoprojekcje wpisują się w nurt działań Instytutu Kultury Miejskiej dotyczący inicjowania dyskusji o zmianach we współczesnych miastach, o funkcjach przestrzeni publicznych, aktywizacji mieszkańców do odpowiedzialności za kształtowanie tych zmian. Zapowiedzią cyklu był pokaz filmu Ludzki wymiar kończący akcję Targ o Węglowy, w trakcie której IKM zapraszał do wyrażania opinii, udziału w aktywnościach oraz zabrania głosu w debacie wokół Targu Węglowego.

Miastoprojekcje to cykl projekcji filmowych poprzedzonych krótkimi prelekcjami, a kończonych dyskusją z widzami i zaproszonym gościem.

Miasto jako główny motyw i miasto jako tło filmów. Portrety miast; filmowe apologie i epitafia miejskie. Miejskie mitologie, miejska codzienność i miejskie dramaty. Miasta realne, miasta wirtualne; zrealizowane utopie i nieziszczone projekty. Miasta okiem kamery i miasta oczami artystów; miasta jako pretekst spojrzenia i przedmiot oglądu

– opisuje cykl Hubert Bilewicz, gospodarz spotkań.

W kolejnych odsłonach Miastoprojekcji pokazane zostaną m.in. filmy: Dwugłowy smok, Zurbanizowani, Megamiasta, Detropia czy Syndrom wenecki.

Organizator: Instytut Kultury Miejskiej
Partner: Against Gravity – organizator Planete+ Doc Film Festival

Miastoprojekcje w IKM: Blokada
4 grudnia 2013 r. godz. 19.00
Sień Instytutu Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40
Gdańsk

Dodaj komentarz