• 2013-11-26

Laureaci Design Alive Awards 2013

Małgorzata Żmijska i Michał Piernikowski – organizatorzy Łódź Design Festival, Tomasz Zaboklicki – dyrektor generalny firmy Pesa oraz Anna Łoskiewicz-Zakrzewska i Zofia Strumiłło-Sukiennik ze studia Beza Projekt to zwycięzcy drugiej edycji Design Alive Awards.

Gala rozdania nagród (źródło: materiały prasowe organizatora)

Gala rozdania nagród (źródło: materiały prasowe organizatora)

21 listopada, w kinie Iluzjon w Warszawie ogłoszono wyniki konkursu Design Alive Awards 2013 – pierwszych w Polsce nagród przyznawanych kreatywnym osobowościom, czyli twórcom i promotorom rozwiązań, produktów oraz usług, które umiejętnie łączą design, technologię, ekologię i biznes. W trakcie uroczystej gali statuetki zaprojektowane przez Oskara Ziętę otrzymali: Małgorzata Żmijska i Michał Piernikowski – organizatorzy Łódź Design Festival (w kategorii ANIMATOR), Tomasz Zaboklicki – prezes zarządu i dyrektor generalny firmy Pesa (w kategorii STRATEG) oraz Anna Łoskiewicz-Zakrzewska i Zofia Strumiłło-Sukiennik ze studia projektowego Beza Projekt (w kategorii KREATOR).

W tym roku, po raz pierwszy w historii konkursu, redakcja magazynu i portalu Design Alive zorganizowała także internetowy plebiscyt czytelników. Wyróżnienia czytelników otrzymali – Magda Hajduk-Dębowska, Małgorzata Szczurek i Przemysław Dębowski z wydawnictwa Karakter (w kategorii STRATEG), dziennikarz i fotoreporter Filip Springer (w kategorii ANIMATOR) oraz projektantka i przedsiębiorca, Kinga Matusiak (w kategorii KREATOR).

Cieszę się, że opierając się na naszym doświadczeniu możemy wspierać środowiska projektowe w Polsce. W Niemczech słyszymy coraz więcej dobrego o polskim designie, więc współpraca z Design Alive Awards stała się dla nas czymś naturalnym

– przyznał Andreas Dornbracht, dyrektor zarządzający firmy Dornbracht, mecenas główny Design Alive Awards 2013 oraz fundator nagrody specjalnej w kategorii ANIMATOR.

Laureaci Design Alive Awards 2013:

  • Animator 2013: Małgorzata Żmijska, Michał Piernikowski,
 organizatorzy Łódź Design Festival
. Za samodzielność i intuicję w dostrzeganiu problemów współczesnego społeczeństwa oraz nienachalne wskazywanie sposobów ich rozwiązywania. Za mądrość w edukowaniu i odwagę w stawianiu odważnych pytań o kondycję społeczeństwa oraz systemów, w jakich żyjemy i jakie tworzymy. Za wprowadzanie w wydarzenie biznesu w sposób profesjonalny i skuteczny. Za budowanie zespołu oraz sieci partnerów i ekspertów, dzięki czemu festiwal jest najważniejszą imprezą o tym profilu w Europie Środkowo-Wschodniej.
  • Strateg 2013: 
 Tomasz Zaboklicki,
prezes zarządu i dyrektor generalny firmy Pesa
. Za inteligentne budowanie wyrazistej polskiej marki, która skutecznie konkuruje na międzynarodowych rynkach pojazdów szynowych. Za traktowanie projektowania, szczególnie wzornictwa przemysłowego, jako naturalnego elementu funkcjonowania przedsiębiorstwa. Za budowanie strategii opartej na jakości, rzetelności i elastyczności, dzięki czemu produkt jest odpowiedzią na potrzebę wynikającą z cywilizacyjnych zmian w społecznościach, różnych w swej specyfice.
  • Kreator 2013: 
Anna Łoskiewicz-Zakrzewska, Zofia Strumiłło-Sukiennik,
 studio projektowe Beza Projekt
. Za projekt Plastry – system łączników do samodzielnego majsterkowania. Za ich prostotę i otwartość na indywidualne decyzje odbiorców, dzięki czemu projekt niesie za sobą realny potencjał rynkowy. Za odwagę tworzenia rzeczy bezpretensjonalnych i pozornie niewielkich, które spektakularne stają się dzięki kreatywności użytkownika.

Laureaci Plebiscytu Czytelników Design Alive Awards 2013:

  • Strateg 2013
: Magda Hajduk-Dębowska, Małgorzata Szczurek i Przemysław Dębowski,
wydawnictwo Karakter
. Za wypełnienie luki na polskim rynku wydawniczym publikacjami poświęconymi projektowaniu, architekturze oraz sztuce. Za podejmowanie mądrej tematyki i umiejętność dotarcia z nią do szerokiego grona odbiorców. Za edukowanie i budowanie świadomości czytelników poprzez ukazywanie polskiej kultury materialnej jako godnego dumy dziedzictwa lub wyrazu kondycji dzisiejszego społeczeństwa.
  • Animator 2013: 
Filip Springer,
dziennikarz, fotoreporter
. Za książki Zaczyn, Źle urodzone oraz Wanna z kolumnadą, w których tematy strategicznie ważne dla polskiej przestrzeni publicznej i krajobrazu przedstawia w niezwykły sposób – przystępny, zrozumiały. Za wyzwalanie w czytelniku zmian w postrzeganiu architektonicznego dziedzictwa, dumy oraz poczucia wpływu na estetykę kraju.
  • Kreator 2013: 
Kinga Matusiak,
projektantka, przedsiębiorca
. Za stworzenie małej wielkiej rzeczy ClipClip – akcesorium do sznurowadeł. Za odnalezienie nowego zastosowania dla dobrze znanego przedmiotu, co w efekcie może posłużyć poprawieniu jakości życia osobom niedołężnym lub niepełnosprawnym.

Design Alive Awards 2013
Gala: 21 listopada 2013 r.
Kino Iluzjon
Warszawa

Dodaj komentarz