• 2013-11-26

9 archiwalnych utworów Anawy

Na trzecim albumie z cyklu Jan Kanty Pawluśkiewicz, Antologia, którego wydawcą Polskie Radio SA, znajdują się piosenki z muzyką kompozytora w wykonaniu Marka Grechuty.

„Jan Kanty Pawluśkiewicz Antologia", okładka (źródło: mat. prasowe)

„Jan Kanty Pawluśkiewicz Antologia", okładka (źródło: mat. prasowe)

Współpraca obu założycieli kabaretu Anawa, który z czasem przerodził się w zespół muzyczny, zaowocowała wieloma ważnymi dla historii polskiej muzyki utworami. Prezentowana płyta zawiera 9 utworów archiwalnych nagrywanych przez zespół Anawa dla Polskiego Radia w latach 1968-1970, nigdy wcześniej niepublikowanych, m.in.: W dzikie wino zaplątani, Serce oraz Dni, których nie znamy.

Częścią albumu jest musical Szalona lokomotywa, napisany w 1977 roku wspólnie przez Jana Kantego Pawluśkiewicza i Marka Grechutę. Pomysł napisania muzyki do tekstów Witkacego zakończył się ogromnym sukcesem. Musical wystawiany był w Teatrze STU w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego. Jako soliści w Szalonej lokomotywie wzięli udział Marek Grechuta i Maryla Rodowicz. Wprowadzenie na niespotykaną wcześniej skalę instrumentów elektrycznych w połączeniu z fortepianem, skrzypcami, klarnetem czy gitarą akustyczną sprawiło, że utwory z musicalu brzmią nowocześnie do dziś.

Jan Kanty Pawluśkiewicz jest jednym z najbardziej znanych kompozytorów muzyki filmowej, teatralnej i rozrywkowej w Polsce. Karierę artystyczną rozpoczął w 1966 roku jako jeden ze współzałożycieli kabaretu Anawa, który z czasem przerodził się w zespół muzyczny, z wokalistą Markiem Grechutą, a potem z Andrzejem Zauchą. J.K. Pawluśkiewicz jest autorem muzyki do wielu znanych piosenek z repertuaru Marka Grechuty, Andrzeja Zauchy oraz Grzegorza Turnaua, czasem również sam śpiewa. Artysta jest kompozytorem wielu form muzycznych, między innymi: Opery żebraczej, oratorium Nieszpory Ludźmierskie, poematu symfonicznego Harfy Papuszy oraz, wspólnie z Markiem Grechutą, musicalu Szalona lokomotywa.

Tracklista albumu Jan Kanty Pwaluśkiewicz Antologia:

1. Tango Anawa
2. W dzikie wino zaplątani
3. Niepewność
4. Serce
5. Nie dokazuj
6. Zadymka
7. Nie chodź dziewczyno do miasta
8. Pomarańcze i mandarynki
9. Dni, których nie znamy
10. Świecie nasz
11. Na skale czarnej
12. Nad zrębem planety
13. Hop szklankę piwa
14. Z głębiny nocy niepojętej
15. Przez uczuć najdziwniejsze sploty
16. Oto ja, oto on
17. Motorek
18. Zagadki
19. Pomnę jak niegdyś
20. Czy to tu?
21. Taniec szewców
22. Któż może być bardziej szalony
23. Zabij ten lęk
24. Ikar
25. Weź mnie ze sobą
26. Ostatnia stacja rezygnacja
27. Chcę cię uchronić

Wydawca: Polskie Radio SA
Premiera: 25 listopada 2013 roku

Dodaj komentarz