• 2013-11-26

Dziwka i żebrak – premiera w Teatrze WARSawy

Dziwka z Ohio to jedyny do tej pory nie inscenizowany tekst wybitnego izraelskiego dramaturga Hanocha Levina. Jego premiera odbędzie się 19 grudnia w nowej siedzibie warszawskiego Teatru Konsekwentnego na Rynku Nowego Miasta.

„Dziwka z Ohio", plakat (źródło: mat. prasowe)

„Dziwka z Ohio", plakat (źródło: mat. prasowe)

Hojbitter z okazji swoich 70 urodzin pragnie trochę rozpieścić się prezentem niedrogiej miłości. Z uliczną dziwką prowadzi długie i wyczerpujące negocjacje, swoisty targ o literalnie każdą szeklę. A kiedy cudem udaje się im osiągnąć kompromis i transakcja zostaje sfinalizowana, dochodzi do nieoczekiwanych problemów z potencją Hojbittera. Wstyd i upokorzenie mieszają się ze złością, wzajemną pogardą i okrucieństwem, a kiedy na scenę wkracza Hojmar (syn Hojbittera), cała trójka sięga do dna kałuży swojego żywota. Wzajemne oskarżenia, skąpstwo, zawiść i upór prowadzą bohaterów na margines człowieczeństwa i bezpośrednio po równi pochyłej ku skrajnej samotności. Krótkie, wartkie, niebywale celne dialogi, werbalny ping-pong, gorzki humor, odwaga i bezkompromisowość w ocenie bohaterów, archetypy postaw – to esencja tekstu Levina. Dowcip przenika się z grozą, a proza życia z sennymi marzeniami. To baśń o podłości i przejmującej potrzebie odmiany.

Levin ma fantastyczne wyczucie widza, bo nie pozostawia nas obojętnymi, zmusza do zajęcia stanowiska. Cały czas musimy odpowiadać na niewygodne pytania: jaki sens ma życie bez przyjemności, dlaczego człowiek stary zostaje odrzucony? – stwierdza autor inscenizacji Adam Sajnuk.

Dziwka z Ohio:
Premiera: 18 grudnia 2013 r., godz. 19.00
Kolejne pokazy: 19 grudnia godz. 20.00, 20 grudnia godz. 21.00
Rynek Starego Miasta 5/7, Teatr WARSawy
Warszawa

Dodaj komentarz