• 2013-11-26

Alfons Kułakowski otwiera Okno do Boga

Od 29 listopada w Muzeum Niepodległości w Warszawie będzie można oglądać wystawę monograficzną Alfonsa Kułakowskiego pt. Okno do Boga.

Alfons Kułakowski, „Wolny dom”, 2010 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Alfons Kułakowski, „Wolny dom”, 2010 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Żywe, kipiące barwami krajobrazy porównane zostały przez rzeźbiarza Maksymiliana Biskupskiego do okien do Boga, dzięki nim Stwórca – wieczny Ogrodnik rajskiego ogrodu – zagląda do naszych serc. Jak powiedział artysta w obrazie powinna być i poezja i muzyka i architektura. Krajobrazy przedstawiają subiektywnie widziane zakątki Kazachstanu i Rosji. Przedstawione na nich: zieleń, niebo, domy tętnią życiem, zaskakują intensywnością barw. Dzięki kładzionym grubymi warstwami farbom, obrazy zyskują trzeci wymiar, obłoki i drzewa zdają się wychodzić z płótna, zapraszając widza do niepowszedniego spojrzenia na świat.

Malarz krajobrazu, kolorysta, ekspresjonista – tymi definicjami określają artystę krytycy sztuki. Kresowiak, Sybirak, wieczny tułacz – tak nazywają go biografowie. Jestem malarzem optymizmu – powiedział o sobie w przesłaniu na X Światowy Zjazd Sybiraków, jaki odbył się w Szymbarku, 17 września 2013 roku, takie też przekonanie pojawi się u każdego wnikliwego obserwatora jego sztuki, jego malarstwa. Pomimo wspomnianego optymizmu Kułakowski w swoim przesłaniu do Sybiraków powiedział:

Życiorys mój ma też inny aspekt. Całe życie niosę w sobie ból po zamordowanych rodakach, zamordowanej rodzinie. Dlatego nie ma w moich obrazach cierpienia. Ból jest we mnie (…). Nie ma sądu dla tych bandytów, którzy zamordowali 60 milionów….

Alfons Kułakowski, fot. Krystyna Olechnowicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Alfons Kułakowski, fot. Krystyna Olechnowicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Alfons Kułakowski urodzony w 1927 roku w Osiczynie koło Berdyczowa jako dwuletnie dziecko, wraz z rodziną został zesłany na Syberię. Tam osiedlono ich w Bakczarze, gdzie panowały wyjątkowo ciężkie warunki życia: otaczała ich tajga i bagna, dokuczały mróz w zimie i deszcz w krótkie lato, prześladowały głód i choroby. W 1944 roku Kułakowski wraz z bratem uciekł do Ałma Aty (ob. Ałmaty) w Kazachstanie, gdzie w latach 1945-1952 studiował malarstwo. Później studia kontynuował w Leningradzie. Od połowy lat 90. XX w. artysta prezentował swe obrazy na wystawach indywidualnych w Polsce. Od 1997 roku Alfons Kułakowski mieszka na stałe w kraju. W 2009 roku artystę spotkała wyjątkowa tragedia, spłonął bowiem jego dom, a w nim około 6 tysięcy jego obrazów. Prace malarza były eksponowane w najważniejszych ośrodkach kulturalnych na świecie m.in. w Moskwie, Kijowie czy Brukseli.

Na wystawie prezentowanych będzie niespełna 90 obrazów, wypożyczonych z kolekcji Autora oraz Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

Alfons Kułakowski, Okna do Boga
Wystawę można oglądać od 29 listopada 2013 roku do 13 kwietnia 2014 roku
Muzeum Niepodległości w Warszawie
al. Solidarności 62
Warszawa

Dodaj komentarz