• 2013-11-25

Targi Książki Historycznej po raz dwudziesty drugi

W dniach od 28 listopada do 1 grudnia w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie odbędą się, organizowane już po raz dwudziesty drugi przez Porozumienie Wydawców Książki Historycznej oraz Zamek Królewski w Warszawie, Targi Książki Historycznej.

Targi Książki Historycznej – plakat (źródło: materiały prasowe)

Targi Książki Historycznej – plakat (źródło: materiały prasowe)

Na targach swoją ofertę zaprezentuje ponad dwustu pięćdziesięciu wystawców z całej Polski: wydawcy książek historycznych, wydawnictwa muzealne, wydawnictwa biblioteczne, instytucje kultury, producenci gier historycznych, Agencja Mienia Wojskowego. Pierwszy raz na targi przyjadą wystawcy z Rosji, a po raz drugi wydawcy z Białorusi i Niemiec.

W ramach tegorocznych Targów odbędzie się:

  • IV Salon Książki Muzealnej,
  • III Salon Bibliotek,
  • II Salon Książki Białoruskiej,
  • I Salon Historycznej Książki Rosyjskiej.

Targom jak zawsze towarzyszyć będą liczne imprezy towarzyszące: spotkania autorskie, promocje książek, pokazy grup rekonstrukcyjnych, pokazy filmów historycznych, spacery historyczne.

Wstęp na Targi Książki Historyczne i wszystkie imprezy jest bezpłatny.

W programie między innymi:

  • spotkania ze znanymi historykami i autorami książek historycznych (m.in. prof. Halik Kochański, prof. Henryk Samsonowicz, Sławomir Cenckiewicz, Jacek Komuda, Stanisław Mikulski),
  • panele dyskusyjne (np. Powstanie Styczniowe w oczach Białorusinów, Polaków i Rosjan),
  • spacery historyczne (prowadzenie: Sławomir Koper, Iwona Kienzler),
  • projekcje historycznych filmów fabularnych (m.in. Wiosna 19411920 Bitwa WarszawskaAnna Karenina),
  • pokazy grup rekonstrukcyjnych:

Chorągiew rycerstwa Ziemi Zakroczyńskiej: pokazy walk rycerzy z epoki bitwy pod Płowcami; turniej rzutu włócznią; turniej łuczniczy dla publiczności; turniej rzutu toporem dla mężczyzn; turniej rycerski; zakuwanie w dyby; prezentacja artylerii średniowiecznej; pokazy walk i uzbrojenia Prusów w walkach z Zakonem Krzyżackim; od Mieszka do Jagiełły, czyli opowieść jak zmieniało się uzbrojenie rycerza od X do XV wieku; prezentacja artylerii średniowiecznej; machiny oblężnicze (taran, onager, trebusz); obozowisko rycerskie, namioty historyczne (saxon, prawdziwa jurta mongolska).

Grupa rekonstrukcyjno-filmowa Bemowo (pokaz umundurowania, broni i pojazdów z okresu II wojny światowej): pokazy Warszawskiej Fiesty Modelarskiej; pokazy gier planszowych o tematyce historycznej i militarnej (m.in. Letnisko – Summer Resort, Fortgier.pl, Polskie Gry Planszowe); gry i atrakcje dla najmłodszych; lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży; stoisko Agencji Mienia Wojskowego, na którym będzie można zakupić umundurowanie wraz z oporządzeniem wojskowym tj. menażki, manierki, troki, pasy taktyczne, saperki, niezbędniki; konkurs fotograficzny Historia Polski w fotografii organizowany przez agencję fotograficzną East News.

Jak co roku targom towarzyszyć będzie ogłoszenie wyników konkursu o Nagrodę KLIO i wręczenie nagród na najlepszą książkę historyczną. Członkami jury są profesorowie: Tomasz Szarota, Jan Kieniewicz, Tomasz Kizwalter, Henryk Samsonowicz, Janusz Tazbir oraz redaktorzy: Marian Turski i Tomasz Łubieński. Wstępne wyniki Nagrody KLIO zostaną ogłoszone na konferencji prasowej Targów Książki Historycznej, która odbędzie się 25 listopada (poniedziałek) o godz. 12.00 w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie. Ogłoszenie ostatecznych wyników i wręczenie nagród nastąpi podczas otwarcia XXII Targów Książki Historycznej 28 listopada 2013 roku o godzinie 12.00 w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego.

XXII Targi Książki Historycznej
Od 28 listopada do 1 grudnia 2013 roku, godz. 10.00–18.00
Zamek Królewski w Warszawie

Dodaj komentarz