• 2013-11-25

Replika Festiwalu Animator w Lublinie

28 listopada o godz. 18.00 w Sali Kinowej Centrum Kultury w Lublinie będzie można obejrzeć replikę Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych ANIMATOR 2008-2009.

Replika Festiwalu Animator 2008-2009, Centrum Kultury w Lublinie, plakat (źródło: materiały prasowe)

Replika Festiwalu Animator 2008-2009, Centrum Kultury w Lublinie, plakat (źródło: materiały prasowe)

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR to największy i najciekawszy międzynarodowy festiwal filmu animowanego w Polsce. Mecenasem festiwalu jest Miasto Poznań. Na każdej edycji festiwalu prezentowanych jest ponad 500 filmów z całego świata, w tym retrospektywy, przeglądy tematyczne, premiery, projekcje z muzyką na żywo czy rzadko prezentowane dzieła pionierów animacji. Festiwalowym przeglądom towarzyszy Międzynarodowy Konkurs krótkometrażowych i pełnometrażowych filmów animowanych. Do selekcji konkursowej napływają filmy z ponad 50 krajów; filmy ocenia międzynarodowe jury. Wyróżnikiem poznańskiego festiwalu jest położenie akcentu na związki animacji z muzyką. Na festiwalu ANIMATOR prezentowane są nie tylko – zrealizowane w różnorodnych technikach – dzieła najnowsze i współczesne trendy kina animowanego, ale również bogaty dorobek historii i prehistorii kinematografii światowej.

Kinoteatr, dzięki uprzejmości Organizatorów Festiwalu Animator, rozpoczyna cykl replik, na których pokaże filmy nagrodzone na Animatorze w latach 2008-2013.

Program:

 • Virus, reż. Robert Proch, Polska, 2009, 4’33”
  Społeczeństwo nie może istnieć bez ogólnie przyjętego, przyswojonego porządku. Działania graffiti są formą opozycji. Impresja na temat przestrzeni urbanistycznej i konia trojańskiego.
 • Try Yangaly (Trzy anioły), reż. Yulia Ruditskaya, Białoruś, 2007, 3’34”
  Wideoklip na podstawie tradycyjnej białoruskiej piosenki Try Yangaly, wykonany i zrealizowany przez białoruskie trio etniczne Troitsa (lider – Iwan Kirchuk). Historia niekończącej się podróży duszy ludzkiej. Człowiek nie może zabrać do nieba wszystkiego, na co zasłużył na ziemi.
 • Eletvonal (Linia życia), reż. Tomek Ducki, Węgry, 2007, 6’30”
  Bliskie spotkanie w świecie ustalonych reguł, wąskich ścieżek, śmiertelnych błędów, bez możliwości powrotu. Brzmi znajomo?
 • Laska, reż. Michał Socha, Polska, 2008, 5′
  Demoniczna kobieta oczekuje na wizytę mężczyzny. Jaki będzie finał tego spotkania? Pełen dynamiki i humoru film o niszczycielskiej sile erotycznych fascynacji.
 • Muto, reż. Blu, Włochy, 2008, 6’50”
  Ambitny, surrealistyczny film animowany, rysowany na ścianach wewnątrz budynków publicznych w Baden i na zewnątrz w Buenos Aires.
 • La maison en petits cubes, reż. Kunio Kato, Japonia, 2008, 12’03”
  W miarę podnoszenia się poziomu wody stary człowiek przystosowuje się do stale zmieniających się warunków. Historia o pamięci i rodzinie.
 • Madame Tutli-Putli, reż. Chris Lavis i Maciek Szczerbowski, Kanada, 2007, 17’21”
  Madame Tutli-Putli odjeżdża pociągiem z całym swoim dobytkiem i upiorami przeszłości. Podróżuje samotnie, wychodząc naprzeciw uprzejmościom i przykrościom ze strony obcych. Dzień ma się ku końcowi, a ona zdaje sobie sprawę, że znalazła się w samym centrum koszmarnej metafizycznej przygody. Zagubiona między rzeczywistością i wyimaginowanymi światami, między tajemnicą i zawieszeniem, Madame Tutli-Putli staje twarzą w twarz ze swoimi demonami.

Replika Festiwalu Animator 2008-2009
28 listopada 2013 r., godz. 18.00
Centrum Kultury w Lublinie

Dodaj komentarz