• 2013-11-25

Nastasja Filipowna w grudniu w Ateneum

15 grudnia w odbędzie się pierwsza premiera sezonu Teatru Ateneum – Nastasji Filipowny na motywach Idioty Fiodora Dostojewskiego – w adaptacji i reżyserii dyrektora Andrzeja Domalika. W rolach głównych wystąpią Grzegorz Damięcki i Marcin Dorociński.

„Nastasja Filipowna" (źródło: mat. prasowe)

„Nastasja Filipowna" (źródło: mat. prasowe)

Idiota, jak zresztą kilka innych powieści słynnego pisarza, był już adaptowany na polskie sceny, ale spektakl pod tytułem Nastasja Filipowna pojawił się w historii teatru tylko raz: w roku 1977 na scenie krakowskiego Starego Teatru wyreżyserował go Andrzej Wajda. W głównych i jedynych rolach wystąpiło dwóch aktorów, Jan Nowicki jako Rogożyn i Jerzy Radziwiłowicz jako książę Myszkin. Trzecią, niewidoczną bohaterką przedstawienia był trup tytułowej Nastasji Filipowny, byłej kochanki ich obu. Głośny ów spektakl został zaliczony do najwybitniejszych osiągnięć współczesnego teatru w Polsce i na świecie.

Andrzej Domalik skorzystał z pomysłu Wajdy, ale jego adaptacja, więc także projektowana inscenizacja, są niezależnym autorskim dziełem scenarzysty-reżysera. W roli fałszywego Chrystusa-idioty, księcia Myszkina, wystąpi Grzegorz Damięcki, w roli miliardera w kożuchu, mordercy Rogożyna – Marcin  Dorociński.

Będzie to rzecz o wielkiej miłości i równie wielkiej zdradzie, o okrucieństwie zazdrości i wszystkich innych przeklętych problemach duszy, z jakich słynie twórczość genialnego Rosjanina.

Nie należy się spodziewać, że będzie grzecznie i miło, bo nie będzie. Ale wielkość Dostojewskiego także w tym, że nie obiecując raju na ziemi, zajrzał w głąb ludzkiej natury jak nikt inny.

Nastasja Filipowna
według pomysłu Andrzeja Wajdy
adaptacja i reżyseria – Andrzej Domalik
scenografia – Marcin Stajewski

Obsada:
Grzegorz Damięcki (Myszkin)
Marcin Dorociński (Rogożyn)

Premiera: 15 grudnia 2013 roku
ul. S. Jaracza 2, Scena 61, Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza
Warszawa

Dodaj komentarz