• 2013-11-25

Koncert chopinowski i powstańcy styczniowi

Muzeum Niepodległości w Warszawie zaprasza na finał ogólnopolskiego projektu Każdemu marzy się wolność, który odbędzie się 9 grudnia. Członkom Rządu Narodowego, którzy kierowali największym zrywem narodowowyzwoleńczym XIX wieku, dedykowany jest koncert zamykający ogólnopolski projekt autorski Roberta Grudnia.

„Każdemu marzy się wolność” – logo (źródło: materiały prasowe)

„Każdemu marzy się wolność” – logo (źródło: materiały prasowe)

Koncert odbędzie się 9 grudnia w sali muzeum. Jak podkreśla Robert Grudzień, znany muzyk, kompozytor, solista Filharmonii Lubelskiej i autor projektu Każdemu marzy się wolność, miejsce to ma symboliczne znaczenie nie tylko ze względu na misję instytucji i jej bogate zbiory dokumentujące walkę Polaków o wolność, ale także na współpracę podczas realizacji projektu. Należąca do Muzeum Niepodległości wystawa planszowa Gorzka chwała – powstanie 1863, autorstwa Jana Engelgarda, w czasie wakacji zawitała do ponad 20 miejscowości – miast i gmin wiejskich. Obejrzało ją około 60 tys. osób. Letnie tournee wystawy było pierwszym w historii muzeum. Dotychczas ekspozycje trafiały latem do magazynów, Gorzka chwała… była pierwszą, która w czasie wakacji była pokazywana w kościołach, placówkach kultury i szkołach. Ekspozycja towarzyszyła koncertom, wykładom czy spotkaniom z młodzieżą.

Projekt Każdemu marzy się wolność to cykl ponad stu koncertów, imprez edukacyjnych, sportowych i turystycznych, odbywających się w całej Polsce. Motywem przewodnim były losy wybitnych postaci powstania styczniowego, związanych z danym regionem, m.in. Dionizego Czachowskiego, Mariana Langiewicza, Apolinarego Kurowskiego, Józefa Hauke-Bosaka, a także powstańców wyniesionych na ołtarze jak św. Brat Albert. Na potrzeby projektu podjęte zostały badania archiwalne, których efektem było ustalenie szczegółów biograficznych Dionizego Czachowskiego, naczelnika wojennego województwa sandomierskiego. W projekcie Każdemu marzy się wolność wzięło udział wielu wybitnych artystów jak: Małgorzata Walewska, Alicja Węgorzewska, Bogusław Morka, Grażyna Barszczewska, Anna Romantowska, Halina Łabonarska, Krzysztof Globisz, Jerzy Zelnik, Olgierd Łukaszewicz, a także śpiewacy i instrumentaliści młodego pokolenia. Część z tych osób wystąpi podczas koncertu w Muzeum Niepodległości. W programie poezja, wspomnienia, pieśni powstania styczniowego oraz recital chopinowski. Koncert rozpocznie się o 18.30 w Muzeum Niepodległości w Warszawie przy Alei Solidarności 62.

Każdemu marzy się wolność – finał
9 grudnia 2013 roku, godz. 18.30
Muzeum Niepodległości w Warszawie

Dodaj komentarz