• 2013-11-25

Jael Neeman i Sara Shilo – bohaterki literatury izraelskiej

Muzeum Historii Żydów Polskich oraz Wydawnictwo Czarne zapraszają 27 listopada na spotkanie, którego bohaterkami będą dwie ważne postacie współczesnej literatury izraelskiej oraz ich książki: Jael Neeman i Byliśmy przyszłością oraz Sara Shilo i Krasnoludki nie przyjdą.

Jael Neeman „Byliśmy przyszłością”, Sara Shilo „Krasnoludki nie przyjdą” – okładki (źródło: materiały prasowe)

Jael Neeman „Byliśmy przyszłością”, Sara Shilo „Krasnoludki nie przyjdą” – okładki (źródło: materiały prasowe)

Spotkanie poprowadzi Paweł Smoleński z Gazety Wyborczej.

Jael Neeman – ur. 1960 w kibucu Jechiam w Galilei. W wieku dwudziestu lat opuściła kibuc i zamieszkała w Tel Awiwie. Studiowała literaturę i filozofię na tamtejszym uniwersytecie. Pracowała jako redaktorka w czasopismach i wydawnictwach literackich. Opublikowała opowiadanie dla młodzieży Pomarańczowy wtorek (Jom szliszi hakatom, Am Oved 1998), nowelę Pogłoski o miłości (Szmuot al ahawa, Katom 2004) oraz opowiadania i wiersze w piśmie Mitaam. W 2011 ukazało się Byliśmy przyszłością – autobiograficzna opowieść o dzieciństwie i dorastaniu w kibucu. Książka stała się wydarzeniem wydawniczym i literackim i została nominowana do Nagrody imienia Sapira za rok 2011.

Sara Shilo urodziła się w 1958 roku w Jerozolimie, obecnie wraz z rodziną mieszka w małej miejscowości w północnym Izraelu. Oprócz powieści Krasnoludki nie przyjdą napisała także kilka książek dla dzieci. Za swoją twórczość otrzymała wiele prestiżowych nagród, m.in. Nagrodę im. Pinchasa Sapira (2007), Nagrodę Uniwersytetu w Tel Awiwie oraz nagrodę Ministerstwa Kultury za najlepszy debiut.

Jael Neeman, Sara Shilo – spotkanie
27 listopada 2013 roku, godz. 18.00
Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie

Dodaj komentarz