• 2013-11-25

Heli w nowym roku na ekranach kin

Heli Amata Escalante, zdobywca Złotej Palmy na Międzynarodowym Festiwalu w Cannes w kategorii Najlepszy Reżyser, wejdzie do kin 17 stycznia 2014 roku.

„Heli” reż. Amat Escalante (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Heli” reż. Amat Escalante (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Aktualizacja, 8 stycznia 2014 r.: Heli Amata Escalante wejdzie do kin 31 stycznia 2014 r.

Estela ma 12 lat i właśnie szaleńczo zakochała się w młodym uczniu szkoły policyjnej, który chce, żeby razem uciekli i wzięli ślub. Jej brat Heli będzie musiał stawić czoła panującej wokół przemocy, aby doprowadzić do tego, żeby marzenie nastolatków się spełniło. Film w brutalny sposób pokazuje działanie karteli narkotykowych i skorumpowanej policji.

Amat Escalante o filmie:

Zastanawiam się, co czuje człowiek żyjący w atmosferze ciągłego lęku, nieustannej przemocy. Pokazuję ludzi, którzy muszą sobie radzić z napięciem, zagrożeniem. Opowiadam o rzeczach ekstremalnych, ale taki jest Meksyk. W tym kraju strach jest wszechobecny, przemoc dotyczy wszystkich, nawet jeśli w danej chwili jej nie widać, to ciągle się tli, czeka w ukryciu.

Reżysera okrzyknięto meksykańskim Tarantino. Film jest meksykanskim kandydatem do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.

Wraz z filmem Heli do kin wejdzie krótka animacja Polki Małgorzaty Rżanek Danse Macabre, pokazywana na MFF w Cannes w Konkursie Cinefondation.

Danse macabre adaptacja popularnego w średniowieczu motywu tańca śmierci. Humorystyczna opowieść o przemijaniu, pełna symboli, charakteryzująca się oryginalnym podejściem do tematu.

Heli
Reżyseria: Amat Escalante
Dystrybucja: Spectator
W kinach od 31 stycznia 2014.

Dodaj komentarz