• 2013-11-25

Andrzej Dudziński pod lekkim napięciem w Tarnowie

Od 30 listopada w Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie w ramach 10. Festiwalu ArtFest będzie można oglądać wystawę obrazów cyfrowych Andrzeja Dudzińskiego. Ekspozycja jest drugą częścią ( a jednocześnie dopełnieniem) ubiegłorocznej prezentacji pt. POD małym NAPIĘCIEM.

Andrzej Dudziński, „3 kółka” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Andrzej Dudziński, „3 kółka” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Andrzej Dudziński, tworzy cykl fotokolaży Pod lekkim napięciem, stanowiący rodzaj efemerycznego szkicownika, łączącego taszystowski gest malarza z czujną obserwacją codzienności w jej drobnych, ale niezwykłych przejawach. Intermedialne działania Dudzińskiego ujawniają zarówno temperament zbieracza osobliwości, niepokornego surrealisty, jak i konceptualisty, traktującego obrazy niczym litery alfabetu, które odpowiednio zestawione mogą tworzyć całe wyrazy i zdania. Wyrwane z kontekstu fragmenty miejsc, słów i zdarzeń zdają się układać w nowe komunikaty, dowodząc zarazem, iż granica między tym co uważamy za artystyczną i nieartystyczną sferę życia, jest bardzo cienka. Medium niewątpliwie sprzyjającym tego rodzaju subtelnym przesunięciom jest fotografia.

Symboliczną kropkę nad i stawia tu własnoręcznie sam autor, który za pomocą zamaszystego gestu rysunkowego przekreśla – i tak umowną – linię demarkacyjną między poszczególnymi segmentami kompozycji. W konsekwencji tego gestu części składowe każdego poliptyku zlewają się w jednolite obrazy, a te z kolei – dialogując ze sobą w przestrzeni wystawy – ulegają scaleniu w jeden widok, mieniący się różnorodnością form i znaczeń.

Tak pisał we wstępie do katalogu ubiegłorocznej wystawy Kuba Woynarowski

Andrzej Dudziński – wystawa obrazów cyfrowych
W ramach 10. Festiwalu Sztuki ArtFest
Wernisaż: 30 listopada 2013 roku
Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie

Dodaj komentarz