Uwolnij słowa w tekście wizualnym i hipertekście

Jakie są relacje między słowem i obrazem? Czym jest hipertekst? Jak przygotować tekst wizualny? Na te oraz wiele innych pytań będzie można znaleźć odpowiedź podczas cyklu warsztatów Uwolnić słowa!, które rozpoczną się 5 grudnia w Muzeum Śląskim w Katowicach.

„Uwolnić słowa!” – motyw przewodni (źródło: materiały prasowe)

„Uwolnić słowa!” – motyw przewodni (źródło: materiały prasowe)

Spotkania są zupełnie nową propozycją Muzeum Śląskiego dla osób z inwencją twórczą, fantazją w doborze środków artystycznych. Cykl rozpoczną warsztaty projektowania tekstu wizualnego, podczas których uczestnicy poznają sztukę futurystów, dadaistów łamiących zasady obowiązujące w języku literackim, plastycznym oraz teatralnym. Prezentacja prac i prelekcja poświęcona artystom XX i XXI wieku będzie wprowadzeniem i inspiracją do stworzenia własnego projektu z wykorzystaniem elementów grafiki, typografii. Materiałem do pracy będą fragmenty wybitnego dzieła literatury iberoamerykańskiej pt. Gra w klasy Julio Cortázara.

Kolejne spotkania będą dotyczyły hipertekstu, nadawania nowego wymiaru dziełu, dialogu z autorem oraz sposobów na stworzenie własnego klucza do odczytania tekstu. Uczestnicy zapoznają się także z twórcami, którzy dzięki interpretacji dźwiękowej ponad sto lat temu eksperymentowali na scenach teatrów, kabaretów, artystycznych kawiarni. Cykl spotkań zostanie zakończony indywidualną prezentacją przygotowanych tekstów. Fizyczne dzieło nabierze życia dzięki odczytaniu treści przez autora, który z zapisu plastycznego potrafi wydobyć treść zinterpretowaną głosem, ruchem, działaniem. Autorzy mogą wykazać się inwencją twórczą, fantazją.

Zajęcia będą odbywały się w czwartki o godz. 17.00.

Materiały plastyczne zapewnia organizator.

Uwolnić słowa! – warsztaty
Od 5 grudnia 2013 roku
Muzeum Śląskie w Katowicach

Dodaj komentarz