• 2013-11-23

Sputnik rozpoczął filmową podróż

Od 22 listopada w czterdziestu miastach Polski będzie można oglądać najnowsze filmy ostatnich edycji Sputnika nad Polską oraz klasykę rosyjskiej kinematografii.

Siergiej Kuzniecow, „Deliverance” (źródło: materiały prasowe)

Siergiej Kuzniecow, „Deliverance” (źródło: materiały prasowe)

Pokazy rozpoczną się 22 listopada w Kętach, następnie w Elblągu, Wągrowcu, Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Poznaniu, Sokółce, Szczecinie, Olsztynie, Łodzi, Bydgoszczy, Skierniewicach, Zamościu, Koszalinie, Wrocławiu, Częstochowie i Gryfinie. W kolejnych miastach 7. Sputnik zagości tuż po Nowym Roku.

Spośród tegorocznych filmów konkursowych widzowie będą mogli obejrzeć Pragnienie Dmitrija Tiurina – poruszającą historię bohatera powracającego do rzeczywistości po wojnie w Czeczenii. Opowieść o wyobcowaniu, wędrówce poprzez wojenne deformacje na duszy i ciele, a także wielkiej pasji, nadającej cel i sens życia. Przedstawimy także pełnometrażowy debiut Siergieja Kuzniecowa – Deliverance – w którym autor snuje filozoficzne rozważania o istocie ludzkiej tożsamości i sensie egzystencji.

W programie replik pojawią się także Laureaci ubiegłorocznej edycji Festiwalu – Żyć Wasilija Sigariewa oraz Córka Natalii Nazarowej i Aleksandra Kasatkina. Pierwszy to tragiczna walka bohaterów z okrucieństwem śmierci, która zbiera żniwo wśród członków ich najbliższej rodziny. Czy można z niej wyjść zwycięsko? W autorskim zamyśle odpowiedź jest trudna i niejednoznaczna. W drugim – Córce – twórcy koncentrują się na etyczno-egzystencjalnych pytaniach – o odpowiedzialność najbliższej rodziny za czyny jednego z jej członków, o Boga, który pozwala na eskalację przemocy, w końcu – o nas samych.

W repertuarze replik znajdą się również filmy z sekcji The Best of Sputnik, w tym Portret o zmierzchu w reżyserii Angeliny Nikonowej, Żyła sobie baba Andrieja Smirnowa, Będę przy Tobie Pawła Ruminowa czy Ja Igora Wołoszyna.

Z sekcji Pieriestrojka, prezentującej filmy wyprodukowane w czasie transformacji lat 90., do programu zostanie włączony m.in. Carobójca Karena Szachnazarowa. Dzieło ukazuję historię nocy z 16 na 17 lipca 1918 roku w Jekaterenburgu, gdzie bez procesu i śledztwa został zamordowany car Nikołaj II wraz z żoną, córkami i nieuleczalnie chorym spadkobiercą. Kilka dekad później o wydarzeniach tej strasznej nocy opowiada naoczny świadek – pacjent szpitala psychiatrycznego, który twierdzi, że to on zamordował cara. Zachmurzony raj Nikołaja Dostala opowiada o konsekwencji niewinnego kłamstwa młodego chłopaka, które na zawsze zmienia jego życie.

Widzowie w całej Polsce będą mogli również obejrzeć wielokrotnie nagradzane i ważne rosyjskie filmy dokumentalne minionych lat. Wśród nich Anton jest tu obok Lubowi Arkus z 2012 roku. Bohaterem filmu jest autystyczny chłopiec, który żyje między zniszczonym mieszkaniem na obrzeżu wielkiego miasta a szpitalem psychiatrycznym. Przed kamerą znajduje się w momencie, gdy lada dzień zostanie pacjentem psychoneurologicznego internatu – miejsca, w którym ludzie z diagnozą jego choroby nie żyją długo.

Szczęśliwi ludzie w reżyserii Dmitrija Wasiukowa to film przedstawiający życie prawdziwych myśliwych, wędkarzy i zwykłych mieszkańców wioski. Reżyser za pomocą kadrów filmowych ukazuje swoją miłość do tajgi. Tytuł filmu nie ma ukrytego znaczenia. Bohaterowie filmu to naprawdę szczęśliwi i spełnieni ludzie. Grupa twórców filmowych z Moskwy spędziła z bohaterami filmu cały rok, aby pokazać piękno i prawdziwe życie w syberyjskich wioskach.

Wśród klasyki rosyjskiej kinematografii przedstawione zostaną m.in. Wujaszek Wania Andrieja Konczałowskiego, Dworzec białoruski Andrieja Smirnowa czy Białe słońce pustyni Władimira Motyla.

Na replikach Festiwalu zostanie także uczczona  twórczość Piotra Todorowskiego, prezentując filmy Dewizówka i Ukochana kobieta mechanika Gawriłowa.

7. Festiwal Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską
Od 22 listopada 2013 r.
Kęty, Elbląg, Wągrowiec, Kraków, Dąbrowa Górnicza, Poznań, Sokółka, Szczecin,
Olsztyn, Łódź, Bydgoszcz, Skierniewice, Zamość, Koszalin, Wrocław, Częstochowa, Gryfino.

Dodaj komentarz