• 2013-11-23

Zakończono zdjęcia do filmu Bogowie

W zeszłym tygodniu padł ostatni klaps na planie Bogów, prawdziwej historii Zbigniewa Religi. Film wejdzie na ekrany polskich kin jesienią 2014 roku.

„Bogowie”, reż. Ł. Palkowski (źródło: materiały prasowe)

„Bogowie”, reż. Ł. Palkowski (źródło: materiały prasowe)

Zdjęcia do nowej produkcji Łukasza Palkowskiego trwały ponad dwa miesiące. Początkowo film kręcony był na Mazurach i na Śląsku, lecz większość zdjęć zrealizowano w warszawskim Szpitalu Wolskim. Ośrodek imitował klinikę kardiochirurgii w Zabrzu, w której 5 listopada 1985 roku dokonano pierwszego udanego przeszczepu serca w Polsce.

Tak samo jak blisko 30 lat temu, początkowa scenografia przypominała bardziej plac budowy, niż nowoczesną klinikę medyczną. Kiedy prof. Religa, w 1984 roku obejmował ośrodek w Zabrzu, obiekt był jeszcze niedokończony. Zamiast aparatury medycznej, szpitalne sale wypełnione były gruzem. Determinacja i siła woli grupy młodych lekarzy doprowadziła do powstania, niemalże od podstaw, największego w Polsce ośrodka leczenia chorób serca.

W rolę wybitnego kardiochirurga – człowieka, który przeciwstawił się obowiązującym zasadom, aby zmienić oblicze polskiej medycyny – wcielił się Tomasz Kot. Autorzy filmu postawili na wysoki realizm produkcji. W dużej mierze dotyczył on medycznego przygotowania do ról. Aktorzy grający kardiochirurgów nauczyli się obsługi podstawowej aparatury, nazewnictwa narzędzi oraz wykonywania czynności medycznych, które towarzyszą lekarzom w ich codziennej pracy. Dodatkowo, podczas kręcenia wielu scen, na planie obecni byli konsultanci medyczni, którzy udzielali fachowych rad dotyczących prawidłowego przebiegu i realizacji zabiegów medycznych.

Sam Tomasz Kot przez ponad pół roku, niezwykle pieczołowicie przygotowywał się do swojej roli. Aktor spotkał się m.in. z Anną Religą, żoną zmarłego profesora. Spotkanie wspomina następująco:

Podczas spotkania niezwykle istotna była kolekcja osobistych zdjęć profesora, uporządkowanie pewnej chronologii. Ja na chwilę przyjmuję czyjeś nazwisko. Większość ludzi wciąż pamięta tego człowieka, więc jest to bardzo trudne zadanie.

Oprócz Tomasza Kota w filmie będzie można zobaczyć innych znakomitych aktorów: Magdalenę Czerwińską, Piotra Głowackiego, Szymona Piotra Warszawskiego, Rafała Zawieruchę, Kingę Preis, Sonię Bohosiewicz, Mariana Opanię, Jana Englerta, Zbigniewa Zamachowskiego, Cezarego Kosińskiego, Damiana Damięckiego. Efekty pracy aktorów oraz ekipy ocenić będzie można jesienią 2014 roku. Wtedy film wejdzie na ekrany polskich kin.

Bogowie
Reżyseria: Łukasz Palkowski
Scenariusz: Krzysztof Rak
Premierę zaplanowano na jesień 2014 r.

1 komentarz do artykułu “Zakończono zdjęcia do filmu Bogowie”

  1. teresa

    W 1985 roku POLTEL (TVP) wyprodukował film dokumentalny o pierwszej operacji przeszczepu serca przez dr Zbigniewa Religę, film jest w archiwum TVP, tytuł “Cudze serce” realizacja Zdzisław Mac, ja byłam montażystką, może warto aby Pan Palkowski go zobaczył, są tam sceny wstrząsające, do dziś pamiętam jak trudny emocjonalnie był montaż.

Dodaj komentarz