• 2013-11-22

Spektakl słowno-muzyczny oparty na wierszach Tuwima

W związku zainteresowaniem jazzowo-tanecznym projektem Tuwim zaplanowany został dodatkowy pokaz, który odbędzie się w dniu premiery, 22 listopada, o godzinie 17.00 na scenie im. St. Wyspiańskiego w PWST w Krakowie.

Tuwim - słowo, muzyka, taniec (źródło: mat. prasowe)

Tuwim - słowo, muzyka, taniec (źródło: mat. prasowe)

Podczas premierowego występu wieńczącego projekt Tuwim: słowo – muzyka – taniec młodzi muzycy i wokaliści wykonają wybrane utwory Juliana Tuwima do muzyki skomponowanej przez Joachima Mencla. W realizację projektu zaangażowanych jest 70 osób: 22 młodych muzyków i wokalistów, 40 tancerzy oraz pedagodzy. Artystów przygotowywali: Antoni Dębski, Leszek Nowotarski, Aleksandra Królik i Grzegorz Motyka. Choreografię opracowali i tancerzy przygotowali: Anita Podkowa i Aleksander Kopański.

Projekt, realizowany na zlecenie Instytutu Książki w związku z Rokiem Juliana Tuwima, stawia sobie za cel przekonanie adresatów, że twórczość poety i generalnie literatura wysoka może być żywa, interesująca i inspirująca dla współczesnego młodego człowieka (nie tylko dla osób o zainteresowaniach literackich, ale dla większości wrażliwych ludzi).

W związku z tym sięgnięto po narzędzia, które szczególnie mają szansę przemówić do młodzieży: muzykę i taniec jako formę interpretacji utworów literackich. Powstał spektakl muzyczno-taneczny, oparty na co najmniej 6 utworach poetyckich Juliana Tuwima, do których napisana została oryginalna muzyka i aranżacja oraz przygotowana autorska choreografia tańca współczesnego.

Uzdolniona artystycznie młodzież otrzymała szansę realizowania ambitnego artystycznie spektaklu pod okiem wysokiej klasy artystów i pedagogów. Przewidzianych zostało 100 godzin pracy warsztatowej w dostosowanych salach prób, z wykorzystaniem profesjonalnych instrumentów muzycznych. Ważny element projektu stanowią nagrania studyjne utworów Tuwima i nagranie teledysku. Dzięki temu młodzież uzyskała szansę pracy w profesjonalnym studiu nagrań, a efekty projektu zostały utrwalone i pojawi się możliwość szerokiej ich prezentacji.

Tuwim – Słowo, Muzyka, Taniec:
22 listopada 2013 r., godz. 17.00 i 20.00
ul. Straszewskiego 22, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Ludwika Solskiego
Kraków

Dodaj komentarz