• 2013-11-22

Robert Talarczyk – Lot nad kukułczym gniazdem w Katowicach

22 listopada o godzinie 18.00 na Dużej Scenie Teatru Śląskiego w Katowicach odbędzie się premiera spektaklu Lot nad kukułczym gniazdem, którego reżyserem jest Robert Talarczyk.

Katarzyna Brzoska i Dariusz Chojnacki (źródło: materiały prasowe teatru)

Katarzyna Brzoska i Dariusz Chojnacki (źródło: materiały prasowe teatru)

To nie będzie opowieść terapeutyczna. To nie będzie historia amerykańskiego szpitala psychiatrycznego. To nie będzie komentarz do jednego z najsłynniejszych obrazów Miloša Formana z kreacją Jacka Nicholsona. Kilkunastoosobowy zespół artystyczny Teatru Śląskiego szuka nowej interpretacji Lotu nad kukułczym gniazdem według powieści Kena Keseya oraz szuka scenicznej energii do dialogu z publicznością.

W rolach głównych w katowickiej premierze występują Katarzyna Brzoska (aktorka, która przez dekadę była związana z Teatrem Polskim w Bielsku-Białej, obecnie aktorka Teatru Śląskiego) oraz Dariusz Chojnacki, aktor, którego ostatnio można było oglądać w Piątej stronie świata w roli narratora. Instalację plastyczną przygotowali Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński – elementy jej były specjalnie spawane, a jej części scenografowie zdobywali m.in. w różnych składnicach czy miejscach z używanymi sprzętami.

Sam Robert Talarczyk tak komentuje program Teatru Śląskiego:

Kiedy podjąłem decyzję realizacji tego właśnie tytułu, jako pierwszej sztuki po objęciu dyrekcji Teatru Śląskiego, zadałem sobie podstawowe pytania: na co komu ten bunt? Czym jest dzisiaj? I przeciw komu? A potem pojawiły się kolejne: kim dziś jest McMurphy, a kim siostra Ratched? I jaki KOMBINAT reprezentuje? Dla tych od dzisiejszej demonstracji w Warszawie i złamanej brzozy wszystko jest jasne i oczywiste. McMurphy stracił brata zabitego przez system reprezentowany przez siostrę Ratched. I nagle książka Keseya po 40 latach znów jawi się jako powieść polityczna. Myślę sobie jednak, że ten temat zasługuje na poważniejszą metaforę bez kontekstu polskich obsesji. [...] Bunt jest albo nie jest w modzie, albo ma wymiar narodowego piekiełka. A ja chciałbym opowiadać o buntownikach bez medialnych świadków i na przekór modzie.
 Nakładam więc na głowę indiański pióropusz i zapalam fajkę. I nie jest to bynajmniej fajka pokoju.

Lot nad kukułczym gniazdem
Reżyseria: Robert Talarczyk
Premiera 22 listopada 2013 r., godz. 18.00
Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego w Katowicach, Duża Scena

Dodaj komentarz