Stanisław Wilhelm Lilpop – Będę to fotografował w kolorach

Nakładem wydawnictwa warszawskiego Domu Spotkań z Historią ukazał się album pt. Będę to fotografował w kolorach. Początek XX wieku na trójwymiarowych zdjęciach Stanisława Wilhelma Lilpopa.

Stanisław Wilhelm Lilpop, „Będę to fotografował w kolorach”, okładka albumu, Dom Spotkań z Historią (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stanisław Wilhelm Lilpop, „Będę to fotografował w kolorach”, okładka albumu, Dom Spotkań z Historią (źródło: materiały prasowe organizatora)

Będę to fotografował w kolorach, jak tylko aparat przyjdzie z Paryża – takim komentarzem Stanisław Wilhelm Lilpop opatrzył pocztówkę wysłaną z Palermo 20 lutego 1910 roku. Adresatką była Anna Lilpopówna, później Anna Iwaszkiewiczowa, jedyna córka fotografa amatora. To właśnie ona, wraz z przyjaciółką, widnieją na najstarszym – wedle wszelkiego prawdopodobieństwa – z zachowanych barwnych zdjęć.

Początek XX wieku na trójwymiarowych zdjęciach Stanisława Wilhelma Lilpopa (1863-1930) to album niezwykłych zdjęć potomka znanej warszawskiej rodziny przemysłowców, założyciela miasta-ogrodu Podkowa Leśna i ojca Anny Iwaszkiewiczowej. Był on prawdopodobnie pierwszym polskim fotografem wykonującym kolorowe zdjęcia w technice autochromu. Z całą pewnością jako pierwszy w Polsce wprowadził kolor do fotografii stereoskopowej w 1909 roku. Książka zawiera ponad 200 fotografii z lat 1908-1930, z czego ponad 80 w technice 3D. Znakomite pod względem artystycznym zdjęcia są również cennym zapisem życia towarzyskiego Warszawy, polowań oraz podróży (w tym słynnej wyprawy Lilpopa do Afryki). Zdjęcia Lilpopa świadczą o niewątpliwym talencie i umiejętności fotograficznego postrzegania rzeczywistości. Stanowią ciekawy zbiór – wszechstronny i znakomity pod względem artystycznym, a jednocześnie są cennym dokumentem dającym wyobrażenie o codziennym życiu i wydarzeniach historycznych pierwszych dziesięcioleci XX wieku. Do książki dołączone są specjalne okulary 3D pozwalające obejrzeć zdjęcia trójwymiarowe

Stanisław Wilhelm Lilpop (1863-1930) był niezwykle barwną postacią – potomkiem warszawskiej rodziny przemysłowców, właścicielem majątku Brwinów, którego część sprzedał, by zrealizować marzenie o podróży do Afryki, a także założycielem miasta-ogrodu Podkowa Leśna, ojcem Anny Iwaszkiewiczowej i fundatorem domu w Stawisku, gdzie obecnie mieści się muzeum. Był przede wszystkim utalentowanym fotografem o zacięciu reporterskim. Zmarł tragicznie, odbierając sobie życie 5 listopada 1930 roku w Warszawie.

Fotografia była największą, obok polowań, pasją Stanisława Wilhelma. Doskonalił swój warsztat wykonując szklane diapozytywy, z których kilkaset przetrwało w świetnym stanie do dziś. Wszystkie fotografie zostały wykonane aparatem stereoskopowym Stéréospido A francuskiej firmy Gaumont. Jego pierwsza fotografia „w kolorach” datowana jest na maj 1909 roku, zaledwie kilkanaście miesięcy po wprowadzeniu przez braci Lumiere techniki autochromowej na rynek. Lilpop jako pierwszy w Polsce zastosował kolor w fotografii stereoskopowej.

Będę to fotografował w kolorach. Początek XX wieku na trójwymiarowych zdjęciach Stanisława Wilhelma Lilpopa
Dom Spotkań z Historią w Warszawie

Dodaj komentarz