• 2013-11-22

Przestrzeń wspólna. Aktywiści i artyści w przestrzeni publicznej

29 i 30 listopada zielonogórska Fundacja Salony i Galeria BWA zapraszają na spotkania pod hasłem Przestrzeń wspólna. Aktywiści i artyści w przestrzeni publicznej.

Aleksandra Kubiak, Sanus design, 2013, fot. Marek Lalko (źródło: materiały prasowe organizatora)

Aleksandra Kubiak, Sanus design, 2013, fot. Marek Lalko (źródło: materiały prasowe organizatora)

W ostatnich latach jesteśmy świadkami wzrostu liczby inicjatyw kulturalnych i społecznych, podejmowanych w przestrzeni publicznej na gruncie lokalnym. W związku z realizacją długofalowego projektu w Parku Tysiąclecia w Zielonej Górze organizatorzy – Fundacja Salony i Galeria BWA w Zielonej Górze dążą do nawiązania dialogu i wymiany doświadczeń z innymi aktywistami, organizacjami pozarządowymi i instytucjami o podobnym profilu, działającymi w Europie Środkowej. Celem spotkania jest prezentacja i analiza metod działania w przestrzeni publicznej, ze szczególnym uwzględnieniem następujących zagadnień: rewitalizacja, rekultywacja, przywrócenie przestrzeni mieszkańcom, interwencje artystów, działania o charakterze partycypacyjnym i integrujące lokalne społeczności. Organizatorzy i uczestnicy wspólnie zastanowią się także nad znaczeniem działań w przestrzeni publicznej, inicjowanych przez artystów.

Do dialogu w ramach spotkania Przestrzeń wspólna zaproszono inicjatorów działań w przestrzeni miejskiej z Polski, Anglii, Słowacji oraz Austrii. Spotkanie będzie odbywało się w formie trzech bloków tematycznych, które zostaną podsumowane dyskusjami panelowymi. W spotkaniu będą uczestniczyli m.in. przedstawiciele Bel Etage (Berlin/DE), BWA Zielona Góra (PL), Fundacji na Miejscu (Warszawa/ PL), Fundacji Form i Kształtów (Warszawa/ PL), Fundacji Salony (Zielona Góra/PL), F13 (Zielona Góra/ PL), Muzeum Sztuki (Łódź/ PL), Myatt’s Field Park (Londyn/UK), Verejny Podstavec (Bratysława, SK), (Graz/AT)
Spotkanie odbędzie się w języku angielskim.

Program spotkań:

29 listopada

 • godz. 12.00 – Miejski aktywizm. Prezentacje:
  1. Fundacja Form i Kształtów (Warszawa)/ Iza Rutkowska
  2. Myatt’s Field Park (Londyn)/ Aleksandra Magdziarek
  3. F13 (Zielona Góra)/ Anna Kraśko
  Panel dyskusyjny
 • godz. 15.00 – Artyści dla przestrzeni publicznej
  Prezentacje:
  1. Verejny Podstavec (Bratysława)/ Tomáš Džadoň
  2. center for contemporary art (Graz)/ Anton Lederer
  3. Bel Etage (Berlin)/ Renata Kamińska
  Panel dyskusyjny

30 listopada

 • godz. 10.00 – Rewitalizacja przestrzeni publicznej
  Prezentacje:
  1. Park Tysiąclecia/ Millenium Park – Fundacja Salony (Zielona Góra)/ Marta Gendera i BWA Zielona Góra/ Romuald Demidenko
  2. Ekologie Miejskie, Muzeum Sztuki (Łódź)/ Aleksandra Jach i Katarzyna Słoboda
  3. Fundacja na Miejscu (Warszawa)/ Marta Trakul
  Panel dyskusyjny

Organizatorzy: Fundacja Salony, BWA Zielona Góra
Patronat medialny: Res Publica Nowa, Magazyn Miasta, Radio Zielona Góra
Spotkanie odbywa się w ramach projektu Park Tysiąclecia. Próby, szkice, scenariusze nowej przestrzeni publicznej. Projekt jest realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Austriackiego Forum Kultury w Warszawie oraz dzięki pomocy finansowej Urzędu Miasta Zielona Góra.

Basia Niemiec, Temporary Summer Pavilion in the Millenium Park, fot. Tomasz Pastyrczyk, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Basia Niemiec, Temporary Summer Pavilion in the Millenium Park, fot. Tomasz Pastyrczyk, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przestrzeń wspólna. Aktywiści i artyści w przestrzeni publicznej
29-30 listopada 2013 r.
Fundacja Salony, ul. Fabryczna 13b
Zielona Góra

Dodaj komentarz