• 2013-11-22

Nine Inch Nails w Polsce

Nine Inch Nails wystąpią 10 czerwca 2014 roku w katowickim Spodku. To pierwszy od lat koncert grupy w naszym kraju. Trent Reznor z zespołem będą promować wydaną we wrześniu płytę Hesitation Marks.

Nine Inch Nails „Hesitation Marks", okładka (mat. prasowe)

Nine Inch Nails „Hesitation Marks", okładka (mat. prasowe)

Najpierw Nine Inch Nails powrócili na dobre dzięki temu świetnie przyjętemu albumowi. Potem ogłosili koncerty w Australii (z towarzyszeniem m.in. Queens of the Stone Age), Stanach i Wielkiej Brytanii.

Nie ma drugiego zespołu tak zasłużonego dla współczesnej elektroniki. Nine Inch Nails położyli podwaliny pod całą subkulturę muzyki industrialnej. Zespół, założony przez Trenta Reznora (jedynego stałego członka grupy), wydał właśnie pierwszy od pięciu lat album, Hesitation Marks, zbierający świetne recenzje. Opiniotwórcze magazyny Spin i Rolling Stone nazwały płytę najważniejszym artystycznym dokonaniem Reznora od późnych lat 90. i jednym z najlepszych wydawnictw muzyka. Na albumie pojawili się gościnnie m.in. pracujący już wcześniej z zespołem Adrian Belew z King Crimson czy Lindsey Buckingham z Fleetwood Mac.

Zespół zadebiutował w 1989 roku singlem Down In It. W ciągu 20-letniej kariery zebrał niezwykłą kolekcję hitów, jak Head Like a Hole, Closer czy Hurt (rozsławione dzięki poruszającemu wykonaniu Johnny’ego Casha) i nowszych: The Hand That Feeds, Only i Survivalism. Każda płyta NIN – a są wśród nich pokryte platyną Pretty Hate Machine (1989), The Downward Spiral (1994) czy singiel Broken (1992) – są majstersztykami cyfrowej produkcji. Przez cały okres swojej kariery NIN zdobyli także statuetki Grammy za Wish i Happiness in Slavery, a ich płyty sprzedały się na całym świecie w łącznym nakładzie 30 milionów. Reznor sam w sobie jest ikoną, poruszającą się swobodnie między muzyką industrialną i awangardową, rockiem i popem, zawsze eksperymentującą. Mający za sobą długą historię wspólnych kompozycji Trent Reznor i Atticus Ross są laureatami Oscara za muzyczną oprawę filmu The Social Network oraz autorami muzyki do słynnego obrazu Dziewczyna z tatuażem. Na swoim koncie NIN mają także grę w alternatywnej rzeczywistości czy płytę ze ścieżką dźwiękową do… marzeń.

Gośćmi specjalnymi na katowickim koncercie będzie jednoosobowy instrumentalny projekt Amerykanina Wesleya Eisolda z pogranicza darkwave’u, noise’u i syntezatorowego popu – Cold Cave.

Koncert Nine Inch Nails:
10 czerwca 2014 roku
Aleja Wojciecha Korfantego 35, Hala widowiskowo-sportowa Spodek
Katowice

Dodaj komentarz