• 2013-11-22

Olsztyńskie Miejskie Dokufikcje w obiektywie

Od 26 listopada w BWA Galerii Sztuki w Olsztynie będzie można oglądać wystawę podsumowującą projekt Miejskie Dokufikcje. Niecodzienna Mapa Olsztyna.

Monika Szadkowska, „Miejskie Dokufikcje” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Monika Szadkowska, „Miejskie Dokufikcje” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W przedsięwzięciu wzięły osoby w różnym wieku. Nadesłano w sumie blisko sto zdjęć. Ich tematyka była zróżnicowana, podobnie jak jakoś techniczna czy skala. Pojawiły się zarówno zdjęcia kolorowe jak i czarno białe, cyfrowe oraz wykonane tradycyjną techniką analogową. Niestety na wystawie znaleźć się mogła jedynie ograniczona ilość prac. Wybrano najciekawsze pod względem artystycznym i zdaniem organizatorów najlepiej korespondujących z tytułem projektu.

Co będzie można zobaczyć na wystawie? Do druku wybrano zdjęcia kilkunastu osób. Każdemu zdjęciu będzie towarzyszyć opis gdzie zostało wykonane. Np. Tomasz Rusak sfotografował m.in. odrapaną, zastanawiająco niską bramę na ul. Warmińskiej nad którą ktoś napisał farbą w spray Mexico. Klimat zdjęcia, jego kolorystyka mogą nasuwać skojarzenia właśnie z tym odległym krajem, a nie jedną z dzielnic Olsztyna.

Anna Wojszel w oryginalny sposób uchwyciła w kadrze budynki przy ul. Curie- Skłodowskiej, a raczej ich fragmentaryczne odbicia w kałuży. Prosty zabieg pozwolił na wykonanie obrazów pokazujących tę wyobrażoną, mniej oczywistą stronę miasta.

Daniel Bonawenturski zrobił zdjęcie domu handlowego Dukat w taki sposób, że znany powszechnie budynek przypomina kadr z filmu Matrix. Natomiast Aleksandra Strzelec pokazała zaskakujące wnętrze starego Młynu Olsztyńskiego przy ul. Partyzantów.

Celem ekspozycji jest podsumowanie projektu i pokazanie zdjęć szerokiej publiczności. Wystawa stanowi również wyróżnienie wyróżnienie i formę podziękowania dla biorących w nim udział autorów. Co warte podkreślenia nie są to w przeważającej mierze profesjonaliści, ale przedstawiciele różnych zawodów, uczniowie, emeryci- osoby zainteresowane fotografią i Olsztynem.

Miejskie Dokufikcje. Niecodzienna Mapa Olsztyna – wystawa podsumowująca
Wernisaż: 26 listopada 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 1 grudnia 2013 roku
BWA Galeria Sztuki w Olsztynie

Dodaj komentarz