• 2013-11-22

HumanDOC w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu

28 listopada w warszawskiej Kinotece rozpocznie się  Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych HumanDOC. Dzień później wystartują edycje we Wrocławiu i Poznaniu.

„Syria – poza linią wroga”, reż. Olle Lambert (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Syria – poza linią wroga”, reż. Olle Lambert (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal prezentuje kino dokumentalne na najwyższym światowym poziomie ukazujące pogłębiony obraz świata, zmian społecznych i kulturowych, największych wyzwań współczesności i globalnych współzależności. Projekcjom towarzyszyć będą m.in. spotkania z reżyserami oraz autorami Wydawnictwa Czarne i magazynu Kontynenty oraz mistrzowskie warsztaty reżyserskie i operatorskie. Nie zabraknie też konkursów dla publiczności.

Tegoroczna edycja Festiwalu HumanDOC odbywać się będzie równolegle w trzech miastach: Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu. Wybrane filmy festiwalowe widzowie będą mogli oglądać także w listopadzie i grudniu w kinach w kilkunastu miastach Polski oraz w całym kraju za pomocą internetowej platformy filmowej IPLEX.pl i jej aplikacji na smartphony i tablety. W tym roku nie zabraknie również filmów dostosowanych do potrzeb osób niewidomych i niesłyszących. Wybrane filmy będą przez miesiąc prezentowane na Iplex.pl. Mecenasem tych projekcji jest Bank Zachodni WBK.

Festiwal HumanDOC otworzy nagrodzony Oskarem w ubiegłym roku film Zachować twarz o kobietach z Pakistanu, których twarze zostały oszpecone w wyniku ataków z użyciem kwasu. Mocnym punktem HumanDOC będzie najnowszy film Ollego Lamberta – reżysera związanego z BBC, nagrodzonego m.in. Foreign Press Association dla Dziennikarza Roku. Obraz Syria – poza linią wroga to najbardziej aktualny dokument o konflikcie w Syrii, obraz mocny i wstrząsający.

Z kolei w filmie Zamknięte morze włoskiego reżysera i zarazem uznanego dziennikarza Stefano Liberti widzowie wraz z migrantami z Afryki przeżyją trudną i niesamowicie niebezpieczną wyprawę przez Morze Śródziemne w poszukiwaniu lepszego losu. Esther Hertog natomiast zabierze nas do Hebronu, gdzie wśród ponad stu tysięcy Palestyńczyków mieszka około ośmiuset żydowskich radykałów. W unikalnym obrazie Żołnierz na dachu reżyserka pokazuje surrealną rzeczywistość, w której wojsko, niczym Wielki Brat, obserwuje każdy krok mniejszości. Dzięki filmowi Od szeptu do krzyku nominowanego do Oscara reżysera Bena Mosesa, widzowie będą mieli także możliwość poznać osobiste historie aktywistów walczących z reżimami w różnych częściach świata.

HumanDOC jest nie tylko ucztą dla widza, daje również możliwości filmowcom. Podczas festiwalu odbędą warsztaty operatorskie Canon w filmie dokumentalnym. Filip Kovčin i Robert Woźniak wprowadza uczestników w tajniki filmowania aparatem fotograficznym, będzie również możliwość przetestowania najnowszego sprzętu. Z kolei podczas mistrzowskich warsztatów reżyserskich pt. Małe historie, wielkie tematy/ Small Stories, Big Subjects Olly Lambert, brytyjski reżyser, podzieli się doświadczeniem w zakresie realizacji filmów dokumentalnych w rejonach objętych wojnami i konfliktami. Warsztaty i inne wydarzenia towarzyszące są otwarte i bezpłatne.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych HumanDOC
28 listopada – 1 grudnia 2013 r.
Kinoteka
Warszawa

29-30 listopada 2013 r.
Kino Nowe Horyzonty, Wrocław
Centrum Kultury Zamek, Poznań

Dodaj komentarz