• 2013-11-22

Marek Przybył o podróżach wyobraźni

Do 5 stycznia w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie można oglądać wystawę malarstwa Marka Przybyła pt. Podróże wyobraźni.

Marek Przybył, „Korytarz II”, 2011 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marek Przybył, „Korytarz II”, 2011 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wystawę tę złożą się prace powstałe po 2005 roku, w znacznej mierze z inspiracji i wspomnień z podróży na południe Europy. Ale widzieć w malarstwie Przybyła wyłącznie wspomnienia podróżnika, to stanowczo za mało jak na tego artystę. Bo twórczość Marka Przybyła to malarstwo metaforyczne, o wielkim ładunku znaczeń.

Miłośnicy sztuki mieli już okazję zatknąć się z tym malarstwem – Marek Przybył był bowiem uczestnikiem wystawy problemowej w 2010 r., w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie Dom – droga istnienia, na której prezentował swoje wielkoformatowe i przestrzenne instalacje malarskie Labirynt samotności. Szersze spojrzenie na tę twórczość pozwala odkryć z jednej strony wyraźną rozpoznawalność warsztatu artysty, z drugiej – nieustanny proces przemiany motywów i tematów, jakie podejmuje. Przybył tworzy cyklami, które łatwo porównywać formalnie, ale każdy jest z innej inspiracji i jest inną opowieścią, stanowią one swoistą podróż wyobraźni.

Marek Przybył, „Stare i nowe dwie areny II”, 2009-2010 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marek Przybył, „Stare i nowe dwie areny II”, 2009-2010 (źródło: materiały prasowe organizatora)

W początkowym okresie twórczości dominowały u Przybyła motywy ludzkiej cielesności – człowiek wobec życia i śmierci, bólu ziemskiego bytowania. Tak było w cyklach z lat dziewięćdziesiątych tj. Skulony oraz W czerni, potem w Labiryntach samotności z lat 2006 – 2008. W kręgu inspiracji artysty znalazły się również zjawiska przyrody (cykle Drzewa, Żywioły wodne, Metamorfozy kamieni). Natura jawi się w nich jako potęga, tajemnica, czasem zagrożenie. Jednym z bardziej wyrazistych cyklów artysty był Portret imaginowany F.Bacona z lat 1999 – 2000.

Na wystawie w Częstochowie znajdzie się wybór obrazów namalowanych przez artystę po 2005 roku. Okres ten w twórczości Marka Przybyła obejmuje cykle: Labirynt, Labirynt samotności, Podróż i Poliklinika. Artysta przedstawi także obrazy z najnowszego, dotąd nie prezentowanego, cyklu Rozmowy w jaskiniach des Demoiselles. O tym, że jest to zestaw nieprzypadkowy, lecz spójny i konsekwentny, z pewnością przekona nas obecność na wystawie.

Marek Przybył urodził się 5 maja 1961 roku w Poznaniu. Studiował malarstwo w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w roku 1987 z malarstwa w pracowni prof. Jacka Waltosia i z rysunku w pracowni prof. Józefa Fliegera. Obecnie jest profesorem Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Prowadzi pracownię na Wydziale Malarstwa. Wystawia od 1986 roku, jest autorem ponad dwudziestu wystaw indywidualnych, wśród których można wymienić dla przykładu wystawę w Galerii Test w Warszawie (1996), w Galerii Format w Krakowie (1996), dwie wystawy w Anglii (Nottingham Community Art oraz Ruffford Art Society w 1997), a także uczestnikiem kilkudziesięciu wystaw zbiorowych.

Marek Przybył, Podróże wyobraźni
Wernisaż: 25 października 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 5 stycznia 2014 roku
Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie, sala Śląska

Dodaj komentarz