Tu było, tu stało 2

28 listopada ukaże się druga część drukowanej mapy Tu było, tu stało 2. Znikająca architektura Warszawy po 1989 roku, która jest integralną częścią projektu Tu było, tu stało.

Dawny terminal na Okęciu, fot. Siemaszko Zbyszko (źródło: materiały prasowe organizatora, zdj. od NAC)

Dawny terminal na Okęciu, fot. Siemaszko Zbyszko (źródło: materiały prasowe organizatora, zdj. od NAC)

Projekt, który na początku funkcjonował głównie w internecie, zaistniał w formie drukowanej po raz pierwszy w 2011 roku. Po dwóch latach przyszła pora na następne odsłony.

Na nowej mapie zaznaczono dwadzieścia kolejnych stołecznych obiektów, które zniknęły z przestrzeni miejskiej Warszawy po roku 1989. Znalazły się wśród nich wyburzone budynki, m.in. Międzynarodowy Dworzec Lotniczy Warszawa-Okęcie, Koszary Grodzieńskiego Pułku Huzarów, Fabryka Braci Łopieńskich czy Zakład Przemysłu Odzieżowego Cora, oraz obiekty, które co prawda fizycznie istnieją, ale zostały w sposób znaczący przekształcone z zatarciem ich wysokiej klasy architektonicznych wartości: zespół SKS Warszawianka, wnętrza Dworca Śródmieście czy bar Wenecja. Wydawnictwo prezentuje zarówno te budynki, które były cenne ze względu na swoją wartość artystyczną bądź historyczną, jak i te, których znaczenia należy upatrywać w społecznym wymiarze – utrwaliły się w sposób szczególny w pamięci warszawiaków, często współtworzyły kulturowy kontekst, stanowiąc o charakterze danego miejsca. Są to niejednokrotnie przykłady interesującej myśli architektonicznej swego czasu.

Celem tej publikacji jest nie tylko udokumentowanie wybranych wyburzonych bądź przekształconych obiektów, lecz także zaciekawienie historią, tradycją i architekturą stolicy, zwrócenie uwagi na potrzebę dbania o dziedzictwo kulturowe, a także o przestrzeń miejską Warszawy. Twórcy mapy chcą ocalić od zapomnienia budynki, które były świadkami historii, odgrywają też ważną rolę we wspomnieniach wielu mieszkańców stolicy.

Mapa jest dwujęzyczna (z tłumaczeniem na język angielski) i bezpłatna. Zawiera zdjęcia obiektów wraz z opisami, nazwiskami projektantów, datami powstania, a także wyburzeń. Idea całego projektu Tu było, tu stało związana jest szerzej również z problematyką planowania przestrzeni miejskiej Warszawy w kontekście ochrony jej dziedzictwa architektonicznego.

Koncepcja i opracowanie merytoryczne mapy: Patrycja Jastrzębska
Konsultacje merytoryczne: prof. Waldemar Baraniewski
Redakcja: Joanna Adamczyk
Opracowanie graficzne: Zofia Herbich

Tu było, tu stało 2. Znikająca architektura Warszawy po 1989 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tu było, tu stało 2. Znikająca architektura Warszawy po 1989 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tu było, tu stało 2. Znikająca architektura Warszawy po 1989 roku
Premiera mapy połączona z debatą
28 listopada 2013 r., godz. 18.00
Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20
Warszawa

Dodaj komentarz