• 2013-11-22

Krakowiacy na scenie Małopolskiego Ogrodu Sztuki

Na scenie Małopolskiego Ogrodu Sztuki w Krakowie 30 listopada o godzinie 20.00 odbędzie się premiera spektaklu Krakowiacy w reżyserii Piotra Siekluckiego.

Piotr Sieklucki, fot. Dorota Awiorko-Klimek (źródło: materiały prasowe teatru)

Piotr Sieklucki, fot. Dorota Awiorko-Klimek (źródło: materiały prasowe teatru)

Spektakl Tomasza Kireńczuka i Piotra Siekluckiego Krakowiacy powstał na podstawie Krakowiaków Seweryna Udzieli oraz Krakowskie Oskara Kolberga. Seweryn Udziela, w swoim etnograficznym studium krakowskiego ludu pisał, że:

Krakowiak jest wzrostu średniego, barczysty, muszkularny, krępy. Krakowiak jest cierpliwy, zdolny i żywy, światlejszy od innych, wyraża się jasno i zrozumiale. [...] do najulubieńszych rozrywek Krakowiaka, należą tańce zabawy i pijaństwo. [...] Krakowiak, kiedy robi szczerze, to robi za trzech, wesołymi śpiewkami umilając pracę, kiedy zaś próżnuje to go nikt nie zapędzi do pracy. Otwarty, gościnny, gotów dla przyjaciela ostatni grosz wydać, lecz także prędki, zły, gniewny i opryskliwy.

Nieco zakłopotanemu krakowską opryskliwością Udzieli przychodzi z pomocą Oskar Kolberg, który w swych opisach krakowskiej osobności wielokrotnie zaznacza, że co by się nie działo to Krakowiak jak popije to znów jest wesolutki. Jaki zatem jest Krakowiak? Na to pytanie postarają się odpowiedzieć Piotr Sieklucki i Tomasz Kireńczuk, którzy w spektaklu-koncercie Krakowiacy, spróbują opowiedzieć o dzisiejszym Krakowie przez pryzmat ludowych tradycji z Małopolski; na scenie Małopolskiego Ogrodu Sztuki oprócz Siekluckiego pojawią się Robert Makłowicz, Edward Linde-Lubaszenko, Beata Linde oraz Zespół Pieśni i Tańca Krakowiacy.

Krakowiacy
Reżyseria: Piotr Sieklucki
Premiera: 30 listopada 2013 r., godz. 20.00
Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie, ul. Rajska 12

Dodaj komentarz