• 2013-11-22

Hanna Krall na Festiwalu Schulza

W sobotę 23 listopada w ramach Festiwalu Bruno Schulza odbędzie się spotkanie z Hanną Krall. Rozmowę z reporterką poprowadzi Jacek Antczak, a fragmenty Białej Marii przeczyta Anna Polony.

Bruno Schulz. Festiwal – plakat (źródło: materiały prasowe)

Bruno Schulz. Festiwal – plakat (źródło: materiały prasowe)

Hanna Krall – reporterka, pisarka. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Pracowała w Życiu Warszawy, w Polityce i w zespole filmowym Tor. Na początku lat 90. szkoliła młodych reporterów Gazety Wyborczej. Światowy rozgłos przyniosła jej książka Zdążyć przed Panem Bogiem o Marku Edelmanie – lekarzu i jednym z dowódców powstania w getcie warszawskim. Wydała także m.in. zbiory reportaży Trudności ze wstawaniemTaniec na cudzym weseluDowody na istnienieTam już nie ma żadnej rzekiTo ty jesteś Daniel oraz powieści Okna i Sublokatorka. W ostatnich latach ukazały się: Wyjątkowo długa liniaKról Kier znów na wylocieRóżowe strusie pióra. Ostatnia książka pt. Biała Maria w 2013 roku została wznowiona w poszerzonej przez autorce formie i ukazała się w jednym tomie wraz ze Zdążyć przed Panem Bogiem i Hipnozą. Jest to piąty tom utworów zebranych Hanny Krall wydanych przez Świat Książki.

Teksty Hanny Krall były m.in. podstawą scenariuszy filmów Krzysztofa Kieślowskiego i Jana Jakuba Kolskiego, dla teatru adaptowali je m.in. Kazimierz Dejmek, Izabella Cywińska i Krzysztof Warlikowski. Krall otrzymała m.in. Nagrodę podziemnej Solidarności, Nagrodę Fundacji Kultury, Nagrodę Porozumienia Europejskiego Targów Książki w Lipsku, austriacką nagrodę Herdera, niemiecką Würth-Preis oraz AuTORytet – nagrodę polskich studentów dziennikarstwa. Głównym motywem ostatnich książek Hanny Krall jest splątanie losów ludzkich; większość opowieści dotyka problematyki poszukiwania tożsamości bądź powikłanych historii polsko-żydowsko-niemieckich związanych z II wojną światową, Zagładą, powojenną Polską, ale często sięgającymi aż do współczesności.

Spotkanie z Hanną Krall
23 listopada 2013 roku, godz. 19.00
Wrocław, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, ul. Szewska 37, Aula

Dodaj komentarz