• 2013-11-21

Wojna i pokój

Od 6 grudnia Galerie: Dizajn oraz Szkła i Ceramiki BWA Wrocław zapraszają na wystawę czechosłowackiego i polskiego designu lat 50. i 60. pt. Wojna i pokój.

Fot. Justyna Fedec (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Justyna Fedec (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wojna i pokój jest osobliwą wystawą, eksponowaną jednocześnie w galerii Szkła i Ceramiki oraz galerii Dizajn. To wyjątkowy pokaz polskiego i czechosłowackiego wzornictwa końca lat 50. i 60., a więc złotego okresu dla środkowoeuropejskiego projektowania. W pierwszej galerii wykreowana zostanie sytuacja wojny: dwójka kolekcjonerów z różnych krajów zaprezentuje ceramiczne obiekty ze swoich prywatnych kolekcji. Elementy te są już dziś klasykami, znanymi nie tylko polskiej publiczności, ale i ikonicznymi dla naszych południowych sąsiadów. Które przedmioty okażą się ciekawsze? Który kraj wygra? Kolekcjonerzy zawalczą o głosy publiczności.

Galeria Dizajn to pokojowo zaaranżowana przestrzeń, gdzie wspólnymi siłami – polskimi i czechosłowackimi – przedstawiony zostanie dorobek materialny i kulturowy, determinujący wizualność codzienności interesującego nas okresu. Dom, moda, typografia, przedmioty codziennego użytku, architektura, motoryzacja, kosmos – słowem, najbliższe otoczenie człowieka, a więc pokój rozumiany w sposób dosłowny.

Celem tej konfrontacji jest dokonanie swoistej inwentaryzacji. Moda na vintage, zarówno w Polsce jak i w Czechach, przyniosła ze sobą w ciągu ostatnich lat liczne wystawy, publikacje i omówienia. Mnogość wizualna, wzajemnie inspiracje, kopie – można się pogubić. Zobaczmy zatem co mamy, co jest nasze, co jest ich, z czego możemy być dumni. A może to wszystko po prostu jest wspólne?

Kuratorzy: Alicja Klimczak-Dobrzaniecka, Krzysztof Kucharczyk
Kuratorzy kolekcji: Barbara Banaś, Jan Jeništa

Wojna i pokój
6 grudnia 2013 r. – 15 stycznia 2014 r.
Wernisaż: 6 grudnia
godz. 18.00 – Galeria Szkła i Ceramiki, pl. Kościuszki 9/10
godz. 19.30 – Galeria Dizajn, ul. Świdnicka 2-4
BWA Wrocław – Galerie Sztuki Współczesnej
Wrocław

Dodaj komentarz