• 2013-11-21

Wiesław Rakowski – fotografia o zacięciu paleontologicznym

Od 15 listopada w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu w ramach Biennale Fotografii można oglądać wystawę prac Wiesława Rakowskiego pt. Archiwum zoologiczne.

Wiesław Rakowski, „Kobry” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wiesław Rakowski, „Kobry” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wiesław Rakowski (1903-1948) był paleontologiem, zoologiem, kustoszem Muzeum Przyrodniczego w Poznaniu, po II wojnie światowej dyrektorem poznańskiego zoo. W muzeum, gdzie pracował od 1924 roku, gromadził, preparował, opisywał, katalogował, konserwował i w końcu – fotografował – eksponaty pochodzące z wykopalisk, wypraw podróżników i z poznańskiego ogrodu zoologicznego.

Zestaw międzywojennych zdjęć przyrodniczych eksponatów zyskał potencjał do opowiedzenia historii szerszej niż to, jak wygląda koń, kaczka czy tur. Dzisiaj najciekawsze wydaje się zastanowienie się, kto i dlaczego próbował wyjaśniać naturę zjawisk przyrodniczych, gromadząc dziesiątki wypchanych zwierząt. Jaka była relacja między badaczami przyrody a samą przyrodą, jakich narzędzi używali ci ludzie i jakie idee ich napędzały? Okazuje się, że całkiem przypadkowo zdjęcia Rakowskiego stały się unikatowym wizualnym zapisem czasów, pomysłów i bardzo charakterystycznego sposobu na wyjaśnianie świata natury.

Dlatego realizując premierowy pokaz zdjęć Rakowskiego, organizatorzy starają się umieścić je w kontekście ówczesnych realiów. Naukowcy związani z biologią, zoologią i paleontologią zmierzą się z zadaniem określenia, w jakie sposoby myślenia o przyrodzie mogła się wpisywać ta fotograficzna kolekcja. To wszystko uzupełnione zostanie fragmentami archiwalnych tekstów, cytujących świat poznańskich badań przyrodniczych sprzed blisko 90 lat

Kurator: Michał Sita
Organizator: ZPAF: Okręg Wielkopolski

Wiesław Rakowski, Archiwum zoologiczne
Wernisaż: 15 listopada 2013 roku, godz. 20.00
Wystawa potrwa do 15 grudnia 2013 roku
Centrum Kultury Zamek, III piętro
ul. Święty Marcin 80/82
Poznań

Dodaj komentarz