• 2013-11-21

Wieczór Sylwestrowy w Narodowym Starym Teatrze

Narodowy Teatr Stary zaprasza do spędzenia Wieczoru Sylwestrowego w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie. W ostatnim dniu 2013 roku zaprezentowane zostaną spektakle: David’s Formidable Speech on Europe, Być jak Steve Jobs… oraz Bitwa Warszawska 1920. 

Sylwester w Narodowym Starym Teatrze, baner (źródło: mat. prasowe)

Sylwester w Narodowym Starym Teatrze, baner (źródło: mat. prasowe)

David’s Formidable Speech on Europe

W nowym sezonie Narodowy Stary Teatr wprowadził zupełnie nową formę prezentacji – teatralny support, towarzyszący głównemu spektaklowi wieczoru. Tym razem przed spektaklem Bitwa Warszawska 1920 Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego zobaczymy Małgorzatę Gałkowską, która wcieli się w… Davida Camerona vel Margaret Thatcher. Właśnie postać pani Thatcher – jako symbol pewnych postaw i idei – łączy oba spektakle wieczoru.

Krakowski pokaz jest częścią międzynarodowego projektu realizowanego w ramach sieci Mitos21. Nadzwyczajne przemówienie Davida na temat Europy – takim tytułem / hasłem wywoławczym opatrzone zostało teatralne wydarzenie, którego premiera miała miejsce 8 czerwca 2013 roku na scenie kameralnej Deutsches Theater w Berlinie. Punktem wyjścia do pracy nad spektaklem, zagranym przez 12 aktorów w językach niemieckim, duńskim, angielskim, greckim, węgierskim, polskim, hiszpańskim i szwedzkim, było kontrowersyjne przemówienie brytyjskiego premiera Davida Camerona ze stycznia 2013 roku, które odbiło się szerokim echem na forum międzynarodowym.

Bitwa Warszawska 1920

Spektakl duetu Strzępka / Demirski – jak można się domyślić – to nie historyczny fresk analizujący przyczyny, przebieg i następstwa tak zwanego cudu nad Wisłą, dzięki któremu Polacy powstrzymali Armię Czerwoną. To raczej próba szukania odpowiedzi na pytanie: co właściwie oznacza niepodległość, o co toczyła / toczy się gra, co nasz dziadek / pradziadek miał z tego, że w owym czasie bolszewicy nie weszli w głąb Europy?

W przedstawieniu zobaczymy wcielenia znanych postaci historycznych, takich jak Piłsudski, Witos, Broniewski czy Dzierżyński; pojawi się też postać Polskiej Mamy. Twórców bardziej jednak interesuje współczesna Polska oraz świat, który otacza nas tu i teraz. Świat, w którym pewne mechanizmy przestały już działać, pewne rozwiązania przestały się sprawdzać, a nowe – jeszcze  nie zostały znalezione. Jak deklarują, ich celem nie jest jednak kolejna łatwa krytyka narodowych cech,  przeciwnie – refleksja, że być może właśnie dzięki nim niektóre rzeczy mogły / mogą zdarzyć się tylko w Rzeczpospolitej? Autorzy spektaklu pragną spojrzeć na nasze polskie zmitologizowane narracje z zupełnie nowej, nieoczywistej perspektywy.

„Być jak Steve Jobs. Bohaterowie polskiej transformacji. Ballada o lekkim zabarwieniu heroicznym" (źródło: mat. prasowe)

„Być jak Steve Jobs. Bohaterowie polskiej transformacji. Ballada o lekkim zabarwieniu heroicznym" (źródło: mat. prasowe)

Być jak Steve Jobs. Bohaterowie polskiej transformacji. Ballada o lekkim zabarwieniu heroicznym

Być jak Steve Jobs nie jest teatralizowaną biografią szefa i guru firmy Apple – Steva Jobsa. Dla Marcina Libera – reżysera, Michała Kmiecika – dramaturga oraz zespołu Narodowego Starego Teatru to próba zmierzenia się z żywą historią polskiej transformacji ustrojowej i ekonomicznej. Spektakl jest równoległą historią polskich przemian oraz rozwoju kariery Jobsa.

To podjęcie dyskusji na temat zmian, jakie zaszły w Polsce od 1989 roku z perspektywy trzech pokoleń – ludzi, którzy budowali polski turbokapitalizm, 40-latków, którzy kontestowali zmiany a dziś sięgają po władzę oraz pokolenia wychowanego w nowych realiach, które otwarcie zadaje pytania o błędy popełnione w procesie transformacji i sugeruje potrzebę rozliczeń i zmian. Przedstawienie jest częścią programu re_wizje BIO.S, w którym dyskusji poddajemy różne formy biograficznego zapisu przeszłości. W dramacie Michała Kmiecika, napisanym specjalnie dla Starego Teatru, pojawią się wariacje na temat znanych i mniej znanych postaci polskiej transformacji, którym przyszło działać w sytuacji bez precedensu.

31 grudnia 2013 roku:

  • godz. 19.30 – David’s Formidable Speech on Europe

Reż. Paweł Świątek
DS #SALA HELENA (ul. Jagiellońska 1)
Czas trwania: 20 min.
Cena biletu: 5 zł

  • godz. 20.00 – Bitwa Warszawska 1920

Paweł Demirski
Reż. Monika Strzępka
Duża Scena #HELENA (ul. Jagiellońska 1)
Czas trwania: 3 godz. (1 przerwa)
Cena biletu: 50 zł

  • godz. 20.00 – Być jak Steve Jobs. Bohaterowie polskiej transformacji. Ballada o lekkim zabarwieniu heroicznym

Michał Kmiecik
Reż. Marcin Liber
Scena Kameralna #KOLONIA (ul. Starowiślna 21)
Czas trwania: 2 godz. 50 min. (1 przerwa)
Cena biletu: 50 zł

Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej
ul. Jagiellońska 5, Kraków

Dodaj komentarz