• 2013-11-21

Wacław Szczeblewski – Artysta z Pomorza w Gdyni

Od 21 listopada w Muzeum Miasta Gdyni będzie można oglądać wystawę pt. Wacław Szczeblewski. Artysta z Pomorza.

Wystawa „Wacław Szczeblewski. Artysta z Pomorza”, Muzeum Miasta Gdyni, zaproszenie (źródło: materiały prasowe organizatora)t

Wystawa „Wacław Szczeblewski. Artysta z Pomorza”, Muzeum Miasta Gdyni, zaproszenie (źródło: materiały prasowe organizatora)t

Osiemdziesiąta rocznica przeniesienia przez Wacława Szczeblewskiego Pomorskiej Szkoły Sztuk Pięknych z Grudziądza do Gdyni stanowi dobrą okazję, by przypomnieć szerszej publiczności życie i twórczość artysty, który swoją działalnością wywarł duży wpływ na rozwój kulturalny Pomorza, stanowił jego intelektualną elitę.

W Muzeum Miasta Gdyni otwarta zostanie monograficzna prezentacja dorobku artysty. Ekspozycja ukaże malarstwo Szczeblewskiego, ale przede wszystkim pokaże go jako animatora życia kulturalnego, propagatora regionalizmu pomorsko-kaszubskiego, wybitnego pedagoga kształcącego uczniów w duchu szacunku dla sztuki rodzimej i otwartości dla innych kultur i tradycji. Na wystawie zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt prac Wacława Szczeblewskiego: obrazów olejnych, pasteli, rysunków ołówkiem i kredką. Ekspozycję uzupełnią przedmioty osobiste artysty, dokumenty, fotografie rodzinne oraz wielkoformatowe wydruki zdjęć przedstawiających między innymi pracownię artysty.

Osobom niedowidzącym w odbiorze wystawy pomoże audioprzewodnik, w którym w sposób opisowy oddano kolorystykę i klimat dzieł, a także podkreślono i uwypuklono mało widoczne szczegóły na obrazach. W trakcie trwania wystawy będzie emitowany film zrealizowany przez Jacka Dworakowskiego, twórcę wielokrotnie nagradzanych i wyróżnianych filmów dokumentalnych. Dokument zrealizowany na potrzeby zadania, ukazuje relacje rodziny i uczniów pamiętających mistrza, miejsca jego twórczości oraz zachowane do dnia dzisiejszego polichromie kościołów na Kaszubach, obrazy i prace malarskie.

Wystawie towarzyszy katalog — kompendium wiedzy o Wacławie Szczeblewskim, opracowany przez naukowców badających dzieje i kulturę regionu Pomorza.

Wacław Szczeblewski. Artysta z Pomorza
Wernisaż: 21 listopada 2013 roku, godz. 17.00
Wystawa potrwa do 16 lutego 2014 roku
Muzeum Miasta Gdyni
ul. Zawiszy Czarnego 1
Gdynia

Dodaj komentarz