• 2013-11-21

Scena Opowiadania: Mickiewicz i jego Ballady

Grupa Studnia O. 23 listopada zaprasza do Teatru Stara Prochownia w Warszawie na Kurhanek Maryli – kolejną odsłonę cyklu Scena Opowiadania 2013.

Kurhanek Maryli (źródło: materiały prasowe)

Kurhanek Maryli (źródło: materiały prasowe)

Ballady Mickiewicza to poruszające wyobraźnię mroczne i melancholijne historie, jedne z najwspanialszych w całej polskiej kulturze baśni romantycznych, ubranych w formę ballady.

To opowieści, które swobodnie poruszają się między niebem i ziemią a tym, co głębiej, bez obaw eksplorują krainy umarłych. Szukamy dziewczyny przemienionej w rybkę, zbójcy, co doznał litości i trwogi, pani, co zabiła pana i kwiatów białych, które lud nazywa cary. Prócz samych opowieści znajdujemy w balladach ślad dawnego słowa, swobodnej i czarownej mowy, która pozwala oddychać i śmiać się. Nie odtwarzamy oryginału, bo i nie wiadomo, czym miałby on być. Śpiewamy, melorecytujemy, lamentujemy, tańczymy i klaszczemy w przekonaniu, że mówienie poezji jest czynnością całkowitą, obejmującą słowo, gest, głos, rytm, a nawet duszę, jeśli ją kto akurat posiada. Więc – pójdźcie, o dziatki, pójdźcie wszystkie razem…

Opowieści i pieśni w wykonaniu: Małgorzaty Litwinowicz, Katarzyny Enemuo, Moniki Petryczenko. Muzyka: Maciej Kaziński.

Bilety w cenie 10 zł do nabycia przed spektaklem.

Scena Opowiadania 2013: Kurhanek Maryli
23 listopada 2013 roku, godz. 19.00
Teatr Stara Prochownia w Warszawie

Dodaj komentarz