O krakowskich modernizmach na 10. Festiwalu Sztuki ArtFest

29 listopada w Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie w ramach 10. Festiwalu ArtFest odbędzie się prezentacja i promocja książki pod red. Andrzeju Szczerskiego pt. Modernizmy. Architektura nowoczesności w II Rzeczypospolitej. Tom 1. Kraków i województwo krakowskie w ramach której przewidziane jest spotkanie z autorami i wydawcą.

Książka „Modernizmy. Architektura nowoczesności w II Rzeczypospolitej. Tom 1. Kraków i województwo krakowskie”. Pod redakcją Andrzeja Szczerskiego, okładka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Książka „Modernizmy. Architektura nowoczesności w II Rzeczypospolitej. Tom 1. Kraków i województwo krakowskie”. Pod redakcją Andrzeja Szczerskiego, okładka (źródło: materiały prasowe organizatora)

W październiku 2013 roku, na rynku wydawniczym, pojawiła się książka pt. Modernizmy. Architektura nowoczesności w II Rzeczypospolitej, pod redakcją dra hab. Andrzeja Szczerskiego – na co dzień związanego z Instytutem Historii Sztuki UJ w Krakowie. Znalazł się w niej interesujący tekst poświęcony historii i pierwszym latom funkcjonowania (do 1939 roku) Mościc – niemalże samowystarczalnej, sprawnie funkcjonującej dzielnicy miasta.

Zaprojektowana od podstaw, w oparciu o budowę Państwowej Fabryki Związków Azotowych, stanowiła przejaw nowoczesności, która dotarła także na prowincję. Na tej niewielkiej przestrzeni, można odnaleźć przykłady zarówno tradycyjnej architektury – inspirowanej klasycyzmem czy stylem dworkowym, jak i wysokiej klasy realizacje modernistyczne. Zjawisko to, w większej skali, można zaobserwować na obszarze całej II Rzeczypospolitej.

Książka „Modernizmy. Architektura nowoczesności w II Rzeczypospolitej. Tom 1. Kraków i województwo krakowskie”. Pod redakcją Andrzeja Szczerskiego (źródło: materiały prasowe organizatora)

Książka „Modernizmy. Architektura nowoczesności w II Rzeczypospolitej. Tom 1. Kraków i województwo krakowskie”. Pod redakcją Andrzeja Szczerskiego (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wspomniana pozycja jest równocześnie początkiem serii Modernizmy, która swym zasięgiem obejmie poszczególne województwa II Rzeczypospolitej, zgodnie z podziałem administracyjnym, obowiązującym od połowy lat dwudziestych XX wieku. Tom 1. Kraków i województwo krakowskie, został podzielony na trzy części: Nowy Kraków (architektura użyteczności publicznej, kościoły, nowe dzielnice mieszkaniowe i założenia urbanistyczne na przykładzie Alei Trzech Wieszczów), Czas inwestycji (Moście, realizacje COP-u, zapory wodne w Porąbce i Rożnowie, Chełmek) i Modernizm w górach (architektura uzdrowiskowa w Zakopanem, Krynicy Zdroju i Żegiestowie).W książce tej omówiono dużą aglomerację – jaką jest Kraków (5 co do wielkości miasto w Polsce przed wojną), jak i mniej znane, często zapomniane miejsca: Chełmek – związany z fabryką Bata, czy tarnowskie Mościce. O rozmachu budowlanym w latach 1918-1939 może świadczyć już to, że w samych Krakowie, przy Alejach Trzech Wieszczów, wzniesiono 59 budynków, w tym monumentalną Bibliotekę Jagiellońską, Akademię Górniczą czy gmach Muzeum Narodowego.

Międzywojenne oblicza modernizmów wynikły z założeń sformułowanych przez różnych inwestorów: państwowego, spółdzielczego czy osoby prywatne. Działaniom tym towarzyszył entuzjazm społeczny, zjawisko typowe dla odradzającej się po 1918 roku państwowości polskiej.

Udział wezmą:

  • Zuzanna Łazarewicz – DodoEditor, wydawca książki
  • Andrzej Szczerski – redaktor naukowy tomu i serii Modernizmy
  • Barbara Bułdys – autorka rozdziału poświęconego architekturze Mościc

Modernizmy. Architektura nowoczesności w II Rzeczypospolitej. Tom 1. Kraków i województwo krakowskie. Pod redakcją Andrzeja Szczerskiego, DodoEditor, Kraków 2013
W ramach 10. Festiwalu Sztuki im. Bogusława Wojtowicza ArtFest w Tarnowie
Prezentacja i spotkanie odbędzie się 29 listopada 2013 roku o godzinie 17.00
Centrum Sztuki Mościce
ul. Traugutta 1
Tarnów

Dodaj komentarz