• 2013-11-21

Krystian Truth Czaplicki przesuwa dom w Mieszkaniu Gepperta

Od 13 grudnia w Galerii Mieszkanie Gepperta we Wrocławiu będzie można oglądać wystawę prac Krystiana Truth Czaplickiego pt. Przesunięty dom.

Autor pracy: Krystian Truth Czaplicki, Wrocław, 2010 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor pracy: Krystian Truth Czaplicki, Wrocław, 2010 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Najnowsza wystawa Krystiana Trutha Czaplickiego zatytułowana Przesunięty dom skonstruowana jest w oparciu o zbiór tajemniczych obiektów, zainspirowanych domowymi sprzętami codziennego użytku. Przedmioty, które zwykle zapełniają nasze mieszkania, banalne i emocjonalnie transparentne, sparafrazowane przez Trutha stają się obiektami magicznymi. Tytułowe przesunięcie dokonuje się w obrębie formy, funkcji i znaczenia tych przedmiotów, zaś narzędziem do ich odczytania stają się intuicja i akceptacja dla abstrakcyjnych skojarzeń.

Linearna kompozycja z wieszaków na ubrania czy przypominający włócznię nóż kuchenny tworzą obok innych, równie paradoksalnych rzeźb, zastygły krajobraz zdekonstruowanych rzeczy. Ukazanie tej niemal scenograficznej układanki w przestrzeni galerii, będącej dawniej mieszkaniem, daje efekt nasyconej nostalgią i niepokojem atmosfery.

Autor pracy: Krystian Truth Czaplicki, Wrocław, 2011 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor pracy: Krystian Truth Czaplicki, Wrocław, 2011 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rodzaj przesunięcia zachodzi także w sposobie artystycznego funkcjonowania – Truth, kojarzony przede wszystkim z interwencjami w przestrzeni publicznej, przenosi swoją aktywność do wnętrza galerii. Budując w niej intymną i emocjonalną narrację, rezygnuje z potencjalnej anonimowości, którą daje przestrzeń miejska.

Miejsce nadal pozostaje dla Trutha najsilniej działającym czynnikiem, ale intensywny odbiór miasta oraz jego peryferiów został zastąpiony potrzebą znalezienia bardziej określonej ramy dla prezentacji symbolicznych obiektów i rzeźb, których zresztą forma pozostaje niezmienna – precyzyjna, minimalistyczna i chłodna, niemal zdystansowana.

Kurator wystawy: Anna Kołodziejczyk

Krystian Truth Czaplicki – urodzony we Wrocławiu w 1984 roku. Absolwent Katedry Wzornictwa Wrocławskiej ASP, jeden z najciekawszych artystów młodego pokolenia, tworzących rzeźby i instalacje w przestrzeni publicznej. Brał udział w wielu projektach i wystawach w Polsce i za granicą, współpracował m.in. z takimi instytucjami, jak Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Muzeum Sztuki w Łodzi, CSW Zamek Ujazdowski, Królikarnia / Muzeum Narodowe w Warszawie, Bergen Kunsthall w Norwegii, Muzeum Vasarely’ego w Budapeszcie czy Dum Umeni Mesta Brna w Czechach. Jego prace pojawiały się m.in. na ulicach Warszawy, Londynu, Manchesteru, Bordeaux, Rzymu czy Moskwy.

Krystian Truth Czaplicki, Przesunięty dom
Wernisaż: 13 grudnia 2013 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 17 stycznia 2014 roku
Galeria Mieszkanie Gepperta
ul. Ofiar Oświęcimskich 1/2
Wrocław

Dodaj komentarz