• 2013-11-21

John Scofield Überjam Band

22 listopada w Katowicach w ramach Festiwalu jaZZ i Okolice odbędzie się koncert formacji John Scofield Überjam Band w składzie: John Scofield, Avi Bortnick, Andy Hess, Louis Cato.

John Scofield Überjam Band (źródło: mat. prasowe)

John Scofield Überjam Band (źródło: mat. prasowe)

John Scofield to z całą pewnością najważniejszy dziś, obok Pat’a Metheny, gitarzysta w świecie jazzu, bluesa i muzyki funky, którego cechują wybitny kunszt instrumentalny oraz niespotykana elastyczność repertuarowa (gitarzysta nie stroni od nowych brzmień i rockowych riffów – zawsze jednak solidnie osadzonych w harmonii), które stanowią o wielkim sukcesie komercyjnym i artystycznym jego muzyki. Doskonała gitarowa technika i od pierwszego dźwięku rozpoznawalne brzmienie gitary nawiązuje do różnorodnych nurtów amerykańskiej tradycji, a muzyka którą tworzy, od wielu lat łączy pokolenia melomanów i słuchaczy, nie tylko samego jazzu ale także bluesa, rocka a nawet muzyki soul i gospel.

Scofield to gitarzysta i kompozytor tworzący najwspanialsze albumy współczesnego jazzu, który współpracował z najwybitniejszymi osobowościami współczesnej muzyki improwizowanej, min. takimi jak: Miles Davis, George Duke, Chick Corea, Gary Burton, Charles Mingus, Ron Carter, Zbigniew Seifert, Joe Lovano, Jack De Johnette, Larry Coryell, Bill Frisell, Mike Stern, Pat Metheny, Gerry Mulligan, Chet Baker, Billy Cobham, McCoy Tyner, Marc Johnson, Herbie Hancock, Michael Breacker, Brad Mehldau, Dave Holland, Al Foster, Joe Henderson, Charlie Haden, Jack DeJohnette i wieloma innymi.

W najnowszej płycie Überjam Deux powraca do idei sprzed dekady oraz albumu Uberjam. Jak sam rekomenduje:

Korzystaliśmy z wszystkich możliwych stylistyk, choć dominują tam rytmy taneczne. Można powiedzieć, że jest to coś jakby muzyka afrykańska w rozproszeniu. Jest rhytm and blues i afro-beat, reggae i house, ale zawsze w funkowym wydaniu.

W Katowicach Scofield zagra koncert z reaktywowanym właśnie zespołem Überjam Band – muzykę pełną mocnych rytmów, brzmień funky, drum and bass, acid jazz i porywających solówek z pogranica jazzu, rocka i bluesa.

John Scofield Überjam Band:

John Scofield – gitara
Avi Bortnick – gitara
Andy Hess – gitara basowa
Louis Cato – perkusja

Festiwal Muzyki Improwizowanej jaZZ i Okolice
22 listopada 2013 r., godz. 20.00
ul. św. Jana 24, Kinoteatr Rialto
Katowice

Dodaj komentarz