• 2013-11-21

Artur Kardamasz – wystawa z przemyskiego podwórka

Od 22 listopada w Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu będzie można oglądać wystawę malarstwa Artura Kardamasza w ramach projektu Artyści z naszego podwórka.

Artur Kardamasz, „Martwa natura z dyniami”, 2011, akryl / płótno, 50 x 126 cm (źródło: materiały prasowe organizatora)

Artur Kardamasz, „Martwa natura z dyniami”, 2011, akryl / płótno, 50 x 126 cm (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projekt zakłada cykliczną promocję twórczości artystów Przemyśla w formie organizowanych sukcesywnie wystaw indywidualnych w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Przemyślu. Przemyscy plastycy i fotograficy stanowią najliczniejsze środowisko artystyczne miasta. Mieszka tutaj i pracuje wielu znakomitych artystów. Projekt nawiązuje do cyklu artykułów pod tym samym tytułem, których edycję rozpoczął w roku 2005 miesięcznik Nasz Przemyśl. W jedenastej wystawie prezentujemy malarstwo Artura Kardamasza – artysty mieszkającego we Wrocławiu ale związanego z naszym miastem pochodzeniem i sentymentem.

Janusz J. Cywicki / Dyrektor Galerii

Artur Kardamasz – urodzony w 1968 roku w Przemyślu. Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (aktualnie ASP) we Wrocławiu w latach 1989-1994. Dyplom w 1995 roku w pracowni prof. Stanisława Kortyki. W 1999 roku otrzymał wyróżnienie w polskiej edycji Światowego Konkursu Malarskiego Firmy WINSOR & NEWTON pt. Mój Kraj w 2000 Roku. Autor malarstwa ściennego: Pasaż Pod Błękitnym Słońcem, Wrocław rynek; Muzeum Antropologiczne, Wrocław. Bierze aktywny udział w plenerach malarskich min.: Pstrągowa, Kazimierz Dolny, Nałęczowska Sierpniówka. Uprawia malarstwo i rysunek. Mieszka we Wrocławiu. Ma na swoim koncie liczne wystawy zbiorowe i indywidualne.

Obrazy przez artystę tworzone z abstrakcyjnych płaszczyzn o zdecydowanych barwach z kontrastowymi akcentami, w jednych partiach kładzionych jednolicie, gdzie indziej migocących drobnymi plamkami jak mozaika, to znów malowanych przy użyciu farb metalicznych w kolorze złota i miedzi, ze znakomicie wykorzystanym efektem faktur. W większości dzieł temat jest ledwie sugerowany w komponowanymi tu i ówdzie płaskimi sylwetami owoców, roślin lub naczyń. Kompozycje są zawsze niebanalnie zestrojone pod względem formy i wysmakowane kolorystycznie, a dbałość autora o całościowy efekt wizualny widać nawet w starannym doborze ram, z osobna do każdego obrazu. Lecz subtelne piękno płócien to nie wszystko. Przebywając wśród nich widz odczuwa, że jest to malarstwo tchnące kojącą energią, skłaniające do kontemplacji i aktywujące lepszą część naszej jaźni; mimo, że nie opisuje sfery sacrum.

(…) Artur Kardamasz w swych obrazach odwołuje się chętnie do estetyki modernizmu XIX i XX w. Mimo zauważalnych inspiracji praktyką artystyczną sprzed wieku, sztuka Artura Kardamasza nie ma bynajmniej charakteru kompilacyjnego bądź wtórnego czy naśladowczego. Zabiegi stylizacyjne nie świadczą tu o braku własnych środków wyrazu, a są raczej popisem umiejętności autora. Artysta, uświadamiając widzowi zakorzenienie swej twórczości w kontinuum, kreuje bowiem spójne, oryginalne struktury plastyczne, zgodnie z jego tylko autorską wizją świata, z jego subtelną wrażliwością i filozoficznymi przemyśleniami.

Paweł Jach

Artur Kardamasz, malarstwo
Wernisaż: 22 listopada 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 10 grudnia 2013 roku
Galeria Sztuki Współczesnej w Przemyślu

Dodaj komentarz