• 2013-11-21

Adam Rzepecki – Preferuję bardziej zrzutę niż kulturę

Od 29 listopada w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Nowym Sączu będzie można oglądać wystawę wokół twórczości Adama Rzepeckiego pt. Preferuję bardziej zrzutę niż kulturę. W dniu wernisażu odbędzie się spotkanie z Adamem Rzepeckim, Andrzejem Świetlikiem, Dominikiem Kuryłkiem (autorem jednego z tekstów publikowanych w katalogu), moderatorem rozmowy będzie Dawid Radziszewski.

Portret Adama Rzepeckiego, lata 80. (materiały prasowe BWA SOKÓŁ)

Portret Adama Rzepeckiego, lata 80. (materiały prasowe BWA SOKÓŁ)

Preferuję bardziej zrzutę niż kulturę to wystawa skoncentrowana wokół twórczości Adama Rzepeckiego z lat 1978 – 1989. Wystawa lokuje prace artysty w szerszym kontekście sztuki lat 80. Znajdą się na niej prace zarówno Adama Rzepeckiego, jak też jego przyjaciół z tamtego okresu (Jacka Kryszkowskiego, Łodzi Kaliskiej, Zbigniewa Libery i Grzegorza Zygiera). Twórczość Adama Rzepeckiego będzie więc traktowana jako oś, wokół której zostanie skonstruowana narracja dotycząca sztuki politycznej lat 80 oraz jej wpływu na zjawiska artystyczne w Polsce po 1989 roku.

Adam Rzepecki należy do grona najciekawszych artystów lat 80. Był członkiem grupy Łódź Kaliska – jednej z najważniejszych formacji artystycznych tego okresu. Wydaję się jednak, że jego twórczość wyraża się najpełniej w indywidualnych wystąpieniach. Zaliczał się do szczególnego grona artystów, którzy kontestowali zarówno władzę jak i konwencjonalne formy sprzeciwu wobec niej. Jego działalność z czasów schyłkowego PRL-u przenika utopijna wiara w wolność artysty, nawet wobec niesprzyjających warunków politycznych i społecznych.

Projekt z jednej strony przypomina prace tego wybitnego artysty, z drugiej opowiada o całej dekadzie – pełnej paradoksów i coraz trudniejszej do zrozumienia z dzisiejszej perspektywy. Jest on również próbą oddania głosu uczestnikom tych wydarzeń, których relacje znacznie się różnią od wizji współczesnych kuratorów czy historyków sztuki.

W ramach projektu powstanie obszerny katalog z dokumentacją prac Adama Rzepeckiego z lat 1978 – 1989.

Kurator: Dawid Radziszewski

Adam Rzepecki, Preferuję bardziej zrzutę niż kulturę (oraz Jacek Kryszkowski, Zbigniew Libera, Grzegorz Zygier i grupa Łódź Kaliska)
Wernisaż: 29 listopada 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 29 grudnia 2013 roku
Galeria Sztuki Współczesnej BWA Sokół w Nowym Sączu

Dodaj komentarz