• 2013-11-21

Sztuka Czytania – sztuka podróżowania

20 listopada rozpoczęło się największe literackie wydarzenie w Gdańsku i prawdziwe święto dla czytelników. Motywem przewodnim Festiwalu Czytelniczego Sztuka Czytania, który odbywa się w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku, jest podróż.

II Festiwal Czytelniczy Sztuka Czytania – plakat (źródło: materiały prasowe)

II Festiwal Czytelniczy Sztuka Czytania – plakat (źródło: materiały prasowe)

Czytelnicy zostaną poprowadzeni przez amazońską dżunglę i afrykańską sawannę na szczyt wulkanu, z kresów do Gdańska piwnym szlakiem, tanecznym krokiem do indyjskiego bollywood, w bajkową krainę z komiksowymi superbohaterami, ale przede wszystkim pozwoli wybrać się w świat literatury, do którego przepustką jest każda z książek stojących na bibliotecznych półkach. Festiwal to nie tylko tradycyjne spotkania autorskie, prezentacje i warsztaty, ale również premiera Literackiej podróży po Gdańsku – interdyscyplinarnego projektu, który łączy literaturę, muzykę, grafikę z najnowszymi technologiami.

Tegoroczny festiwal odbywa się w 10 bibliotekach w różnych częściach Gdańska. Już od środy organizatorzy zapraszają na spotkania autorskie, prezentacje zdjęć i wiele innych wydarzeń dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych czytelników.

Punkt kulminacyjny festiwalu to sobota 23 listopada. Od godz. 12.00 organizatorzy zapraszają do Biblioteki Manhattan na bogaty program, w którym znajdą się warsztaty oraz mnóstwo spotkań dla małych i dużych czytelników. W filmowo-kulinarną podróż zabierze Paulina Wnuk. Dziennikarz radiowej trójki Dariusz Bugalski zaprasza na Literacki Lunch, w którym wezmą udział Andrzej Bieńkowski i Jarosław Chybicki. Wraz z Arturem Barcisiem uczestnicy wyruszą w bajkową podróż w poszukiwaniu szczęścia. Atrakcyjnym punktem będzie również spotkanie z Wojciechem Jagielskim, który przedstawi swoją najnowszą książkę Trębacz z Tembisy.

Na festiwalu będzie miała miejsce premiera Literackiej podróży po Gdańsku. 10 opowiadań wyłonionych w konkursie literackim wyznaczyło trasę alternatywnej wędrówki po Gdańsku. Efektem działań twórców z różnych dziedzin jest ebook, audiobook, interaktywna mapa Gdańska oraz aplikacja na urządzenia mobilne. Wystarczy wejść na stronę sztukaczytania.org.pl, pobrać na swój telefon aplikację i wyruszyć w podróż, która pozwoli odkryć Gdańsk w zupełnie nowy sposób.

Literacka podróż po Gdańsku stała się również inspiracją do powstania projektu audio-video o tajemniczym tytule 10, który zostanie zaprezentowany na zakończenie festiwalowej soboty w Bibliotece Manhattan. Wezmą w nim udział: Olga Szymula, Olga Hanowska, Ludomir Franczak i Marcin Dymiter. Będzie to wycieczka po Gdańsku na granicy snu i jawy, dzięki czemu przestrzeń ujawni się w nowych kontekstach dźwiękowych i wizualnych.

Festiwal wychodzi też poza bibliotekę. Dzięki współpracy z Browarem Piwna będzie można przekonać się o tym, że Piwo to napój niezbędny. Taki tytuł ma książka Sławka Jędrzejewskiego, który opowie, jak duże znaczenie miało piwo na Kresach Wschodnich. Gdańskie tradycje piwowarskie przedstawi natomiast Aleksander Masłowski.

Kolejnym ciekawym miejscem, w które zawita festiwalowej mapie jest Winiarnia Literacka. Odbędzie się tam Slam, w którym poeci staną do walki na wiersze o główną nagrodę w wysokości 300 zł. Poetycki pojedynek poprowadzi Wojciech Boros.

II Festiwal Czytelniczy Sztuka Czytania
Od 20 do 23 listopada 2013 roku
Gdańsk

Dodaj komentarz