• 2013-11-20

Dolnośląski ZPAF wobec Miejsca i Czasu

Od 18 grudnia w Muzeum Przyrodniczym w Jeleniej Górze będzie można oglądać wystawę Poplenerową Okręgu Dolnośląskiego ZPAF pt. Wobec Miejsca i Czasu… IV. Świadomość, Przemiany.

Jaroslaw Majcher, „Zamek Czocha kamienny” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jaroslaw Majcher, „Zamek Czocha kamienny” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W dniach 27 – 29 września odbyła sie kolejna, już czwarta edycja pleneru Wobec Miejsca i Czasu… 23 twórców z całej Polski spotkało się w gościnnych murach Zamku Czocha.

Idea pleneru zainicjowana przez Andrzeja Dudka-Dürera to stworzenie platformy dla twórców o różnych postawach i orientacjach artystycznych, wymiana doświadczeń, konfrontacja filozofii życia i twórczości, konfrontacja różnych podejść do techniki i technologii, metod pracy i działań.

Miejsce i czas, w ważny sposób wpływa na człowieka, a na twórcę w szczególności. Kreator znajdujący się Tu i Teraz w subiektywny sposób dokonuje refleksji nad otaczający światami. Podtytuł pleneru Świadomość, Przemiany, Rzeczywistość to kategoria związana z analitycznym podejściem do rzeczywistości, uświadomieniem ciągłego procesu przemiany i efektów wynikających z transformacji, zastanowieniem nad podmiotowością doświadczenia miejsca i czasu, analizą postrzegania jak i indywidualnej wizualizacji. Odnalezieniem, w kontekście tego szczególnego miejsca i czasu indywidualnego subiektywnego obrazu rzeczywistości.

Andrzej Dudek-Dürer

Efektem pleneru jest wystawa pokazująca ponad 60 prac artystów. W ramach pleneru odbyły się również otwarte warsztaty fotograficzne, każdy z uczestniczących twórców przedstawił dorobek twórczy oraz założenia teoretyczne twórczości. Gośćmi pleneru byli krytycy Andrzej Saj i Adama Soboty, którzy przedstawili wykłady odnoszące sie do idei pleneru.

Organizatorzy: Okręg Dolnośląski ZPAF, Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze

Okręg Dolnośląski ZPAF, Wobec Miejsca i Czasu… IV. Świadomość, Przemiany, Rzeczywistość
Wernisaż: 17 grudnia 2013 roku, godz. 17.00
Wystawa potrwa do 25 stycznia 2014 roku
Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze
ul. Cieplicka 11A
Jelenia Góra

Dodaj komentarz