• 2013-11-20

Tydzień z Papuszą – pokazy filmowe w Gorzowie Wielkopolskim

23 i 24 listopada Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim w ramach Tygodnia z Papuszą zaprasza na pokazy filmowe.

„Tydzień z Papuszą” Miejski Ośrodek Kultury w Gorzowie Wielkopolskim, plakat (źródło: materiały prasowe)

„Tydzień z Papuszą” Miejski Ośrodek Kultury w Gorzowie Wielkopolskim, plakat (źródło: materiały prasowe)

W Kinie 60 Krzeseł zostaną wyświetlone trzy filmy. Projekcja pierwszego z nich odbędzie się 23 listopada. Zanim opadną liście, w reżyserii Władysława Ślesickiego to dokumentalna ballada o Cyganach, będąca jednym z najbardziej niezwykłych dokonań polskiej dokumentalistyki filmowej. Nikomu przedtem ani potem nie udało się stworzyć w polskim kinie równie bogatego opisu życia Romów. Ślesicki uchwycił ich wędrowny tryb życia jakby w ostatniej chwili. Utrwalił na taśmie cygańskie życie – obyczaje, codzienność, zanim ten wielobarwny świat, wielokrotnie opisywany przez pisarzy i poetów, bezpowrotnie odszedł w przeszłość.

Drugi, także prezentowany 23 listopada, to Historia Cyganki  Gregory’ego Kowalskiego. Bohaterką filmu jest Papusza (Bronisława Wajs) – cygańska poetka. W filmie przedstawione są wspomnienia Papuszy, a także Jerzego Ficowskiego (autora książki Cyganie Polscy), jej odkrywcy i tłumacza z języka romskiego. W filmie wypowiadają się także syn Władysława Wajsa, lekarka Maria Serafiniuk oraz Zdzisław Morawski i Edward Dębicki.

Trzeci – do obejrzenia 24 listopada – to dokumentalna opowieść o muzyku i kompozytorze Edwardzie Dębickim, Choć raz zobacz jak kręcą się tylne koła wozu autorstwa Piotra Wójcika.

23 listopada, godz. 16:30:

  • Zanim opadną liście (‘28), reż. W. Ślesicki , Polska 1964
  • Historia cyganki (‘42), reż. G. Kowalski, Polska 1992

24 listopada, godz. 16:30:

  • Choć raz zobacz jak się kręcą tylne koła wozu (‘56), reż. P. Wójcik, Polska 2012.

Tydzień z Papuszą
Pokazy filmowe
23 i 24 listopada 2013 r.
Kino 60 krzeseł / DKF Megaron
Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim

Dodaj komentarz