• 2013-11-20

Russian National Ballet wystąpi w Krakowie

Utworzony w czasach pierestrojki Russian National Ballet, który przyjmował w swoje szeregi absolwentów wielkich rosyjskich szkół choreograficznych z Perm, Moskwy i Sankt Petersburga, wystąpi 8 grudnia w Krakowie.

Russian National Ballet, „Dziadek do orzechów" (źródło: mat. prasowe)

Russian National Ballet, „Dziadek do orzechów" (źródło: mat. prasowe)

The Russian National Ballet to zespół, który od lat zachwyca swoim kunsztem, cieszy się wielkim uznaniem i przez to zdobył ogromną popularność. Sukces, który osiągnął zawdzięcza przede wszystkim perfekcyjnej technice tańca klasycznego jak i twórcy-choreografowi Siergiejowi Radchenko. Grupa odnosi wielkie sukcesy praktycznie na całym świecie, a przede wszystkim w takich krajach jak Anglia, USA, Chiny, Włochy, Niemcy i innych. Sukces Russian National Ballet nie jest przypadkowy, może się on bowiem poszczycić wspaniałymi narodowymi tradycjami i wielkimi nazwiskami. Pierwsi soliści pochodzili ze sławnego Moskiewskiego Baletu Bolszoj i z równie sławnego Baletu im. Kirowa z St. Petersburga oraz z Rygi, Kijowa i Kazania. Grupa wystąpi z programem do Jeziora łabędziego oraz Dziadka do orzechów.

Russian National Ballet, „Jezioro łabędzie" (źródło: mat. prasowe)

Russian National Ballet, „Jezioro łabędzie" (źródło: mat. prasowe)

Jezioro łabędzie Piotra Czajkowskiego to największy fenomen w literaturze baletowej; synonim klasycznego piękna i wykonawczej perfekcji. Historia księżniczki zaklętej w łabędzia opowiada o prawdach uniwersalnych: o walce dobra ze złem, o ludzkich namiętnościach, o zdradzie, bólu i potędze miłości, przekraczającej granice życia i śmierci.

Dziadek do orzechów to jeden z najbardziej znanych baletów. To ponadczasowe przedstawienie, które powraca na sceny teatrów każdego roku w okolicach świąt Bożego Narodzenia. Spektakl ten w sposób szczególny przybliża poprzez fabułę i cudowną muzykę Piotra Czajkowskiego, nastrój i fantastykę tego święta. Balet ten jest pełen radości i skrywanych lęków, oczekiwań i rozczarowań, odkrywa przed widzem tajniki świata dziecięcej wyobraźni. Muzyka oddaje jej nieprzemijający czar.

The Russian National Ballet:
8 grudnia 2013 roku
Al. Jana Pawła II 232, sala teatralna Nowohuckiego Centrum Kultury
Kraków

Dodaj komentarz