• 2013-11-20

Portretując sens zawarty w historii. Retrospektywa twórczości Macieja J. Drygasa

Od 1 do 5 grudnia Wrocławska Fundacja Filmowa zaprasza na wyjątkową retrospektywę twórczości jednego z najwybitniejszych polskich dokumentalistów – Macieja J. Drygasa.

Maciej J. Drygas (źródło: materiały prasowe organizatora)

Maciej J. Drygas (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wśród prezentowanych filmów będzie można zobaczyć m.in. – premierowo Abu Haraz. Reżyser osobiście uświetni premierowy pokaz swojego najnowszego filmu.

Maciej Drygas – polski dokumentalista, reżyser filmowy i radiowy, scenarzysta, producent. Absolwent reżyserii Wszechrosyjskiego Państwowego Instytutu Kinematografii w Moskwie. Zaraz po studiach był asystentem Krzysztofa Zanussiego (przy filmach Constans i Z dalekiego kraju) oraz Krzysztofa Kieślowskiego (przy Przypadku). Jego debiut reżyserski, Usłyszcie mój krzyk, przypomina zapomnianą historię Ryszarda Siwca, który w 1968 r. podpalił się podczas uroczystości dożynkowych na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie. Kolejne filmy Macieja Drygasa (oprócz Stanu nieważkości) również dotyczyły Polski okresu PRL. W swoich dokumentach ukazuje funkcjonowanie mechanizmów władzy w Polsce Ludowej, z niezwykle detaliczną precyzją wykorzystując materiały archiwalne. Znany z długich i dokładnych przygotowań do realizacji swoich filmów. Autor takich dokumentów jak: Cudze listy, Jeden dzień w PRL, Głos nadziei, czy najnowszy – Abu Haraz. Laureat wielu międzynarodowych festiwali. Filmy i słuchowiska radiowe Macieja Drygasa emitowane były przez stacje telewizyjne i radiowe w Europie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii i Japonii.

Portretując sens zawarty w historii. Retrospektywa twórczości Macieja J. Drygasa
1-5 grudnia 2013 r.
Kino Nowe Horyzonty
Wrocław

Dodaj komentarz