• 2013-11-20

Piotr Stasik w obiektywie

Akademia Filmu Dokumentalnego MovieWro zaprasza 3 grudnia o godz. 20.00 do Dolnośląskiego Centrum Filmowego we Wrocławiu na wyjątkowe spotkanie z reżyserem – Piotrem Stasikiem.

Spotkanie  z Piotrem Stasikiem w ramach Akademii Filmu Dokumentalnego „MovieWro”, plakat (źródło: materiały prasowe)

Spotkanie z Piotrem Stasikiem w ramach Akademii Filmu Dokumentalnego „MovieWro”, plakat (źródło: materiały prasowe)

Dokumentalista w swoich filmach wnikliwie obserwuje świat młodych – pełen pasji, ufności i marzeń, ale też niepewności i wyzwań, jakie stawia przed nimi przyszłość. W trakcie jedynego tej jesieni spotkania w ramach Akademii zostaną wyświetlone dwa filmy autorstwa Stasika – głośny Koniec lata oraz najnowszy Dziennik z podróży, w którym reżyser konfrontuje dwa różne pokolenia, zderza mistrza z uczniem, fotografię analogową przeciwstawia cyfrowej.

Reżyser, sam będąc fotografem, portretuje szczególną relację, jaka zawiązuje się między nestorem polskiej fotografii reportażowej, 82-letnim Tadeuszem Rolke, a 15-letnim Michałem, który zgłasza się do niego na nauki. Film jest zapisem wyjątkowej wyprawy starym kamperem – zamienionym w ciemnię fotograficzną na kółkach; opowieścią – z jednej strony o podsumowaniu niezwykłego życia artystycznego mistrza, z drugiej zaś – o inicjacji i wkraczaniu w świat dorosłości ucznia. Natomiast początkujący fotograf zyskuje wiedzę nie tylko ściśle techniczną, lecz, przede wszystkim, nieocenione, życiowe doświadczenie, które nabywa podczas licznych rozmów o kobietach, miłości, historii, dojrzewaniu, ale też – starzeniu.

„Dziennik z podróży”, reż. Piotr Stasik (źródło: materiały prasowe)

„Dziennik z podróży”, reż. Piotr Stasik (źródło: materiały prasowe)

Film Stasika daje też wgląd zarówno w specyfikę niespiesznego życia, jakie toczy się w Polsce małych miasteczek i bezdroży, a także w tajniki warsztatu fotografii analogowej, które odkrywa razem z nami Michał pod okiem Tadeusza Rolke. Ten ostatni to legenda i prekursor polskiej fotografii reportażowej oraz modowej. W swoich pracach portretował zarówno warunki życia polskich Romów, jak i życie artystyczne stolicy.

Akademia Filmu Dokumentalnego MovieWro to cykliczne spotkania z kinem dokumentalnym we Wrocławiu, na które tym razem zapraszają: Wrocławska Fundacja Filmowa, Odra-Film oraz Centrala, producent Końca lata i Kijora, producent Dziennika z podróży.

Piotr Stasik – reżyser, operator. Twórca filmów dokumentalnych. Absolwent Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, w której był także odpowiedzialny za prowadzenie Przedszkola Filmowego dla początkujących reżyserów. Współzałożyciel Zespołu Paladino. Jest też współtwórcą Towarzystwa Inicjatyw Twórczych ę. Reżyser takich filmów dokumentalnych jak: 7 x Moskwa, Ponad chodnikami czy Koniec lata. Za ten ostatni nagrodzony Złotą Żabą podczas festiwalu Plus Camerimage 2010.

Spotkanie z Piotrem Stasikiem oraz pokaz filmów reżysera
5 grudnia 2013 r., godz. 20.00
Akademia Filmu Dokumentalnego MovieWro
Dolnośląskie Centrum Filmowe, ul. Piłsudskiego  64a

Dodaj komentarz