• 2013-11-20

Premiera Odprawy posłów greckich

23 listopada w Teatrze Polskim w Warszawie odbędzie się premiera Odprawy posłów greckich Jana Kochanowskiego, w reżyserii Ryszarda Peryta.

„Odprawa posłów greckich" (źródło: mat. prasowe)

„Odprawa posłów greckich" (źródło: mat. prasowe)

Odprawa posłów greckich Kochanowskiego to pierwsza i jedyna polska tragedia humanistyczna doby renesansu. Temat i estetyka zaczerpnięte zostały z Iliady Homera, ale nasycenie utworu polskimi realiami, a nade wszystko artyzm poetycki, piękno białego wiersza i bogactwo języka polskiego sprawiły, że sztuka nie miała sobie równych w momencie powstania, jak i długo później.

Jeszcze Adam Mickiewicz wyrażał ubolewanie nad faktem, że tak wybitne dzieło pozostało w polskiej literaturze odosobnione i nie znalazło kontynuatorów. Spadkobiercą idei Kochanowskiego miał się stać dopiero Stanisław Wyspiański – twórca Bolesława Śmiałego.

Premierze towarzyszyć będzie Forum Dyskusyjne Czy mity to tylko mitologia?, która odbędzie się 28 listopada o godz.17.30 w Cafe Teatr. W dyskusji udział wezmą: prof. Krzysztof Mrowcewicz – historyk literatury i eseista, wykładowca w Instytucie Badań Literackich PAN i Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Jacek Salij, OP – emerytowany profesor Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie, teolog, autor m.in Esejów tomistycznych i Rozmów ze świętym Augustynem. Rozmowę poprowadzi Janusz Majcherek – historyk teatru, wykładowca

Jan Kochanowski

Odprawa posłów greckich

Scenariusz i reżyseria: Ryszard Peryt
Dekoracje i kostiumy: Dorota Kołodyńska
Muzyka: Włodek Pawlik
Reżyser światła: Mirosław Poznański
Asystent reżysera: Katarzyna Bocianiak

Premiera: 23 listopada 2013, Scena Kameralna
Kolejne spektakle 24, 26, 27, 28 listopada oraz 19, 20, 21 grudnia

Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie

Dodaj komentarz